Kvalita pohonných hmot byla v letošním prvním pololetí nejlepší za posledních 15 let, kdy Česká obchodní inspekce (ČOI) trh monitoruje. ČOI to uvedla v tiskové zprávě. Proti prvnímu pololetí loni se kvalita pohonných hmot mírně zlepšila, podíl nevyhovujících vzorků klesl z 1,4 na 1,3 procenta. Zhoršení jakosti ČOI zaznamenala ale u benzinu, a to z 0,6 na 1,9 procenta nevyhovujících vzorků.

"Pokles nevyhovujících vzorků ze dvou procent na 1,1 procenta byl zaznamenán u odebraných a kontrolovaných vzorků motorové nafty a u Etanolu E85 bylo zjištěno zlepšení z 25 na 20 procent," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

V prvním pololetí inspektoři kontrolovali obsah metylesterů mastných kyselin u 657 vzorků nafty. Obsah etanolu v benzinu zkontrolovali u 528 vzorků. "Laboratorními rozbory nebylo zjištěno překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek u odebraných a kontrolovaných vzorků automobilových benzinů a motorové nafty," dodal Fröhlich.

Inspekce ve 14 případech zakázala od ledna do června prodej pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení. ČOI uvedla, že za posledních 15 let se kvalita pohonných hmot výrazně zlepšila. Přesto se objevují případy poškození spotřebitele, vzniku ekologické zátěže nebo daňové úniky, dodala inspekce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru