Rozšíření nabíjecí infrastruktury je jedním z klíčů k rozvoji elektromobility, říká Eduard Palíšek, ředitel české pobočky Siemensu. Při jejím budování ale musíme myslet na to, že jde o infrastrukturu dočasnou. Doba autonomního řízení a mobility jako služby totiž prý není tak daleko, jak si myslíme. A ta bude vyžadovat infrastrukturu zcela jinou.

Máte osobní zkušenost s elektromobilitou?

Vyzkoušel jsem asi před rokem a půl vůz Tesla. Z hlediska jízdních vlastností uspokojoval moje potřeby, ale problém byl v té době v nedostatku nabíječek a různých nabíjecích standardech. Pohybuji se hodně po celé republice, tudíž to pro mě nebyla volba. Až infrastruktura postoupí tak, že se bude možné bez omezení pohybovat po celé republice, určitě na čistě elektrický pohon přejdu.

Není to i dnes pro elektromobilisty matoucí? Pořád je tu několik nabíjecích standardů.

Na mnoha nabíječkách se lze připojit k více různým standardům, ale jde spíš o to, že ne kaž­dý umožňuje opravdu rychlé nabíjení. Evropský standard CCS dnes nabízí zhruba 150 kW a vyvíjíme nabíječku, která dodá až 300 kW. S takovým výkonem je možné dobít baterie na 80 procent kapacity během několika minut. Myslím, že podobně jako třeba u paměťových karet nebo nabíjení mobilních telefonů postupně i nabíjení elektromobilů splyne do jednoho standardu. Věřím, že i automobilky na tom zapracují, protože je to v jejich zájmu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.