Provozovatelé kin v Německu očekávají v tomto roce rekordní příjmy - v prvním pololetí to bylo přes 600 miliónů marek. Počet diváků přes rostoucí ceny vstupenek znovu stoupá a otevírají se nové biografy. Počet kin počátkem listopadu znovu překročil 4000.

V šedesátých a sedmdesátých letech se jejich počet rychle snižoval a z celkem téměř 7000 německých biografů byla za tato dvě desetiletí více než polovina zavřena. Obrat nastal až počátkem 90. let, kdy podnikatelé investovali desítky miliónů marek do výstavby velkých víceúčelových filmových paláců (německy Multiplexe). Tato zařízení se dnes podílejí na obratu německých kin více než 15 procenty a tento podíl dále rychle roste. Jen řetězec kin Warner Theaters plánuje na příští čtyři roky otevření 20 nových "multiplexů".

Znalci ale varují před slepou expanzí. Předseda ústředního svazu německých kin (HDF) Steffen Kuchenreuther se například ptá, kde při těchto plánech zůstává ekonomické myšlení. Ve Stuttgartu se vzhledem k nadbytku míst v kinech prý už hovoří o "válce mezi biografy". Provozovatelé ale zůstávají optimisty mimo jiné s poukazem na situaci v jiných zemích. Američané chodí do kina více než třikrát častěji než Němci, Britové a Francouzi také mnohem více. Kromě toho dřívější smrtelný nepřítel televize se stal do jisté míry pomocníkem kin. Zařazování ukázek z nových filmů značně zvyšuje jejich návštěvnost.

Vymírání malých biografů ale bude patrně pokračovat. Před několika týdny oznámil spolkový svaz obecních kin, že v důsledku prázdných komunálních pokladen se subvence na provoz těchto kin blíží nule. A znovu rostoucí počet biografů dnes už nezaručuje tak bohatou nabídku filmů jako kdysi. Tak například mimozemšťané z kasovního trháku Den nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha při uvedení do německých kin obsadili hned celou čtvrtinu promítacích pláten.