Španělsko je po Itálii druhou evropskou zemí s nejvyšším počtem nakažených novým koronavirem. Madrid se v posledních dnech snaží co nejvíce zrychlit testování, a to hlavně zdravotníků nebo lidí v domovech důchodců. Podobně jako Česko proto nakoupil rychlotesty v Číně. 

Španělské zdravotnické úřady ale záhy zjistily, že rychlotesty nefungují dobře a jsou nepřesné. Podle španělského listu El País mají citlivost jen 30 procent, což znamená, že dokážou odhalit nákazu koronavirem jen ve 30 procentech případů. Obvykle se přitom uvádí, že potřebná citlivost je zhruba 80 procent. 

Testy ve středu nejprve použili zdravotníci v Madridu, později také Galicii a v Andalusii. 

Ministerstvo zdravotnictví v tiskovém prohlášení potvrdilo zprávy španělských médií. Uvedlo, že rychlotesty jsou opravdu defektní a nedokážou v dostatečné míře správně odhalit, zda je někdo nakažený nebo ne. Proto se je rozhodlo záhy stáhnout. Experti pak podle listu La Vanguardia uvedli, že testy nejsou důvěryhodné ani nesplňují požadavky zadané při nákupu. 

"První výsledky rychlotestů proběhly současně v madridských nemocnicích a na Zdravotním institutu Carlose III. Jakmile se ukázalo, že jejich citlivost je nízká, tak byly staženy," uvedlo ministerstvo. 

Chybové testy pak vrátilo výrobci.

Jen krátce poté, co španělský tisk zveřejnil první informace o vadných rychlotestech, se na Twitteru objevilo prohlášení čínského velvyslanectví v Madridu. 

V něm se píše, že Španělé si koupili testy od firmy Shenzhen Bioeasy Biotechnology, která však nemá licenci. Ambasáda upozornila, že Madridu předala seznam firem, od kterých je možné nakupovat testy a zdravotnické pomůcky. Firma Bioeasy prý na nich ale nebyla. 

Tím vyvolala polemiku, která dosud otřásá Španělskem. 

Firma pošle nové testy

Na zprávu z velvyslanectví okamžitě reagovala španělská vláda. Uvedla, že rychlotesty nekoupila přímo od výrobce, ale prostřednictvím důvěryhodného dodavatele. Ten poskytl i dokumentaci pro prodej ve všech zemích EU. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa pak informoval, že firma a její výrobky nesou označení CE, což znamená, že výrobek splňuje bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU. 

Celkem si od zmíněné čínské firmy Španělsko objednalo 340 tisíc rychlotestů.

Čínská společnost Shenzhen Bioeasy Biotechnology už slíbila, že do Španělska nové testy. "Všechny rychlotesty byly oficiálně schválené a můžeme je exportovat a prodávat v Evropské unii," informovala společnost, která tak dala za pravdu španělské vládě. Hájí se také tím, že množství rychlotestů dodala do Jižní Koreje.

Španělská média uvádí, že kauza kolem rychlotestů, které se musí vrátit, zpozdí boj proti epidemii. "Rychlotesty přinesly významnou naději, že se podaří zpomalit šíření koronaviru," napsal deník El País. Nyní Španělsko zvládne udělat 15 až 20 tisíc testů denně. 

Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví se v zemi na Pyrenejském poloostrově nakazilo přes 64 tisíc lidí. Nemoci Covid-19, kterou koronavirus vyvolává, podlehlo téměř 4860 lidí. 

Fernando Simón z nouzového koordinačního střediska uvedl, že vláda nyní "intenzivně spolupracuje se španělskými biotechnologickými podniky, aby během krátké doby bylo možné rychlotesty vyrábět ve Španělsku". 

Také Česko chce častěji využívat rychlotesty. Praha ale rychlotesty koupila od jiného čínského výrobce než Španělsko. "Ministerstvo vnitra od uvedené společnosti (Bioeasy, pozn. red.) testy nenakupovalo," uvedl pro HN Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva vnitra.