Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále výrazné zhoršení. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v prosinci na 43,6 bodu z listopadových 43,5 bodu. Jde o jednu z nejnižších hodnot od roku 2009, informovala ve čtvrtek společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

"Prosincová data PMI ukázala, že rok, který byl pro české zpracovatele již tak náročný, skončil neutěšeně, přičemž neklidné podmínky ve světové ekonomice vyhlídky na růst dál podrývají. Domácí i zahraniční poptávka zůstala ochromená, což se odrazilo v pesimistických očekáváních napříč zpracovatelským sektorem," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Nízkou hodnotu PMI v Česku zčásti poháněl výrazný propad objemů výroby způsobený slabší poptávkou od domácích i zahraničních zákazníků. Výrobci na něj reagovali nejprudším snížením počtu pracujících od září 2009 a rekordně nízko zůstala i podnikatelská důvěra. Firmám se nicméně podařilo zvýšit prodejní ceny třetí měsíc v řadě, ač ceny vstupů dál klesaly. Výroba na konci roku 2019 klesla v celém českém zpracovatelském sektoru třináctý měsíc v řadě.

Někteří zaměstnavatelé snížení počtu zaměstnanců připisovali nenahrazování odchozích zaměstnanců, ale někteří údajně propouštěli kvůli slabší poptávce. Firmy zůstaly silně pesimistické ve výhledech na výrobu během příštího roku. Stupeň důvěry klesl na druhou nejslabší úroveň od počátku sběru dat (duben 2012) vzhledem k pokračujícím turbulencím ve světovém hospodářství.