Akcie britské automobilky Aston Martin ve středu dopoledne odepsaly zhruba 23 procent hodnoty, což byla reakce na oznámení, že firma kvůli poklesu prodeje zhoršila výhled a z investičních plánů škrtla zhruba 40 milionů liber (1,1 miliardy korun). Akcie se tak ocitly 58 procent pod cenou primární veřejné nabídky (IPO) z loňského října, uvedla agentura Reuters.

Stejně jako ostatní evropské automobilky i britský výrobce luxusních vozů se potýká se zhoršením spotřebitelské nálady a s obavami z případného propadu poptávky a výroby v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie.

Provozní zisková marže letos bude zřejmě jenom na osmi procentech, zatímco dříve firma předpovídala 13 procent. Výroba by se měla pohybovat mezi 6200 a 6500 vozy, předchozí výhled zněl 7100 až 7300. Aston Martin ve středečním oznámení zdůvodnil zhoršení výhledu špatným odbytem v Británii, který ve druhém čtvrtletí klesl o 22 procent, a v Evropě, Africe a na Blízkém východě, kde klesl o 28 procent. Za pololetí pokles činil 17 procent, respektive 19 procent.

Šéf společnosti Andy Palmer řekl, že výsledky byly "nepříznivě ovlivněny makroekonomickou nejistotou a trvalým oslabováním britského a evropských trhů".

Ve Spojených státech se firmě ale daří, v prvním pololetí se s růstem odbytu o 54 procent tato země stala pro Aston Martin největším jednotlivým trhem.

Aston Martin vyrábí auta pouze v Británii. Společnost byla založena před 106 lety a proslavil ji mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond. Firmu vlastní konsorcium investičních společností z Kuvajtu a italského podniku InvestIndustrial. Skoro pětiprocentní podíl má automobilka Daimler výměnou za napojení na technologie pro připojená a autonomní auta.

Pololetní výsledky hospodaření společnost oznámí příští týden.

Související

 

Související