Volvo tento měsíc oznámilo, že všechny vozy této značky budou mít od příštího roku omezenou nejvyšší rychlost na 180 km/h, čímž vyvolalo značný rozruch. Snížení rychlosti je vedeno snahou švédské značky nazvanou Vision 2020. Cílem je, aby od roku 2020 v žádném novém Volvu nezemřel nebo nebyl vážně zraněn při dopravní nehodě ani jeden člověk. To je však teprve začátek.

Další záměry odhalilo Volvo minulý týden, když osmi desítkám novinářů z celého světa představilo neobvyklá řešení pro naplnění svého programu Vision 2020. I redakce HN dostala příležitost vyzkoušet, jak budou fungovat. Nová Volva nejenže nepojedou rychleji než 180 km/h, ale také nedovolí překročit rychlostní limity třeba v obci. Když například u školy systém rozpoznávání dopravních značek zjistí, že řidič jede rychleji než stanovených 30 km/h, automaticky sníží rychlost.

Volvo brzy také hodlá zavést systém sledování pozornosti řidiče, který s pomocí kamer a infračervených čidel dokáže odhalit, že se řidič nevěnuje řízení, případně že je pod vlivem omamných látek. Auto se může samo rozhodnout, že v takovém případě zastaví u krajnice a automaticky naváže spojení s asistencí Volvo on Call. 

To, co může na první pohled svádět k jasnému závěru, je ale složitější než děj zamotané severské detektivky. Konstruktéři si dobře uvědomují, jak jsou dnešní vozy složité (a řidiči neukáznění). A že bezpečnostní prvky, ty pasivní pro případ nehody nebo aktivní, které jí mají předcházet, nemusí být dostatečnou pojistkou, dokud se řidiči budou chovat riskantně.

"Naším cílem je nehodám zcela zabránit, ne omezovat jejich následky," říká Henrik Green, senior vice president společnosti Volvo zodpovědný za výzkum a vývoj. "Kamery budou sledovat chování, které může vést k vážnému zranění nebo smrti." Jde například o otáčení se dozadu k posádce, příliš dlouhé odvrácení pozornosti při ovládání palubního systému nebo telefonu, ale také mimořádně dlouhé reakční časy naznačující mikrospánek nebo omámení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.