Autobazar AAA Auto, respektive značka AuresLab, pod kterou jsou sdružené veškeré inovační projekty firmy, oznamuje spuštění on-line prodeje ojetin. Nejdříve do projektu zařadí vozy starší maximálně dva roky, na které se vztahuje tovární záruka. Zákazník si auto musí na měsíc pronajmout.

AAA Auto se v Česku daří, jde o největšího prodejce ojetých automobilů na trhu. V loňském roce firma prodala přesně 49 860 automobilů, v roce 2017 to bylo 46 746 aut. Nejprodávanějším vozem je Škoda Octavia následovaná menší Fabií a Volkswagenem Passat. Společnost Aures Holdings, pod kterou AAA Auto spadá, prodává ojetiny také na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku. Právě v poslední zmíněné zemi firma vloni zaznamenala nejvyšší nárůst, a to o více než polovinu. Celkově ve všech zmíněných zemích Aures Holdings vloni prodalo 83 tisíc ojetých vozidel.

Na českém trhu nabízí vozy jak prostřednictvím prodejen AAA Auto, tak i pod značkou Mototechna, která se specializuje na zánovní vozy a také na veterány. V únoru letošního roku se na webových stránkách firmy spustí online prodej bazarových vozů. "Neinspirovali jsme se nikde v zahraničí, je to naše inovace," říká pro HN Stanislav Gálik, který vede v AAA Auto inovační projekty pod hlavičkou AuresLabu. 

Jak přesně bude e-shop fungovat?
Zákazník si vybere z nabídky na webu Mototechny z více než 350 vozů, které nejsou starší dva roky a v tovární záruce. V první fázi koupě vyplní on-line objednávku na následný pronájem vozu na jeden měsíc s předkupním právem, během kterého si bude moci auto dostatečně vyzkoušet. Zaplatí měsíční nájem a vratnou kauci a do 48 hodin mu bude vybraný vůz přistaven na zadanou adresu. Pokud bude zákazníkovi vůz vyhovovat, doplatí zbytek ceny, ze které se již zaplacený nájem odečte.

Kolik tento měsíční nájem stojí?
Jde vždy o třicetinu z prodejní ceny, tedy v pokud půjde například o Škodu Fabia za 300 tisíc korun, měsíční pronájem bude 10 tisíc korun.

Jak zákazník bude moci odstoupit od smlouvy? Může tak učinit i bez udání důvodů?
To řeší zmiňovaná měsíční nájemní smlouva. Zákazník složí vratnou kauci a zaplatí pouze nájemné na vybranou dobu. Pokud se mu vůz nebude hned při předání líbit, může od smlouvy odstoupit.

Odkdy se spouští a jaké jsou vaše prodejní odhady?
Služba bude fungovat od února. Tento rok očekáváme prodaných několik desítek vozů.

Stanovili jste si cenový limit? Například že služba bude k dispozici třeba jen pro dražší vozidla?
K dispozici budou všechna vozidla Mototechny, která splňují podmínku maximálně dvou let stáří a tovární záruky. Tato nabídka se týká vozidel napříč modelovým i cenovým spektrem, od malých vozů typu Škody Fabia po prémiová vozidla typu Audi A6.

Pro Mototechnu, která spadá pod značku AAA Auto, jste už službu nabídli dříve. Jaké má úspěchy?
Možnost pronájmu na zkoušku s následnou možností koupě funguje od počátku roku 2018 a 90 procent zákazníků, kteří si takto pronajmou vůz na zkoušku, si ho následně i koupí. Ve zbylých 10 procentech pak většinou dojde pouze k výměně vozu za jiný s např. silnějším motorem.

Může si zákazník nechat auto důkladně prohlédnout i s pomocí svého mechanika?
Během měsíčního pronájmu má zákazník možnost si vůz vyzkoušet a prověřit podle své vlastní libosti. Nicméně v rámci služby v tuto chvíli nabízíme pouze vozy, které jsou maximálně dva roky staré s velmi nízkým nájezdem a v tovární záruce. Jako u každého jsou pak prověřovány také z hlediska původu a provozní historie.

Češi jsou při nákupu vozů, ať už nových, tak ojetých, spíše konzervativní. Jak je chcete přesvědčit, aby službu využívali?
Zákazníkům nabízíme možnost objednat vůz z tepla vlastního domova, bez nutnosti se dopravovat do autosalonu, tím jim ušetříme čas. Díky měsíční lhůtě na zkoušku si také zákazníci mohou bez obav vyzkoušet vůz po všech stránkách, zda jim vyhovuje prostorově, motoricky nebo výbavou. Pořízení vozu je pro většinu lidí významná investice, a není nic horšího, než když po dvou týdnech zjistí, že jim vlastně nevyhovuje.

Související