Ve dnech, kdy se Rumunsko ujalo předsednictví Evropské unie na první polovinu roku 2019, nejmocnější muž v zemi, předseda vládní sociální demokracie Liviu Dragnea, zažaloval Evropskou komisi. Vadí mu, že kontrolní úřad OLAF při probíhajícím vyšetřování zneužití unijních fondů, v němž je Dragnea hlavním podezřelým, nepožádal o jeho výslech.

Rumunský politik nemůže být kvůli odsouzení za jiné korupční kauzy premiérem, pracuje proto jen jako předseda dolní komory parlamentu. Jeho strana se od volebního vítězství v roce 2016 snaží oslabit protikorupční legislativu v zemi, aby posílila centralizaci moci a ulevila tlaku na své politiky, které řada rumunských komentátorů označuje za mafii.

Nejnověji vláda navrhuje amnestii pro ty politiky, kteří už za korupci byli odsouzeni nebo jsou vyšetřováni. "Věznice jsou přeplněné, je třeba jim ulevit," vysvětloval moderátorce BBC důvod amnestie ministr zahraničí Teodor Melescanu. Mezi odsouzenými za korupci jsou i stovky politiků včetně několika bývalých ministrů a jednoho premiéra, hodně z nich právě z vládní strany.

Vládu, která nyní předsedá Radě Evropské unie, oficiálně vede premiérka Viorica Dancilaová, blízká Dragneova spolupracovnice a třetí šéfka vlády od roku 2016. Její dva předchůdci nechtěli být jen Dragneovými loutkami a předseda strany jejich emancipaci zarazil.

"Dragnea je nejmocnější šéf sociálních demokratů, jaký kdy byl. Jeho vliv ale není na veřejnosti tak vidět," vysvětluje v rozhovoru HN Mihai-Razvan Ungureanu, bývalý premiér jedné ze středopravicových vlád a nyní akademik. Podle něj je Dragneova žaloba mířící na Evropskou komisi a OLAF jen součástí osobní strategie šéfa vládní strany na prodloužení dalších procesů, které vůči němu vede domácí justice v různých kauzách korupce či zneužití evropských fondů. V odvolacím řízení je případ, v němž byl odsouzen na tři a půl roku vězení po jiné předchozí kauze, v níž dostal podmínečný trest.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo přijede do Bukurešti slavnostně zahájit rumunské předsednictví v Evropské unii?
  • Jak přistupuje Evropa ke korupci a fungování právního státu v Rumunsku?
  • Nakolik se napjatá situace v zemi promítne do jejího předsednictví v unii?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se