Rovná záda, přímý pohled, sešlápnutý pedál na vzdálenost lehce pokrčené nohy, ruce na volantu v poloze tři čtvrtě na tři. Základní zásady bezpečného řízení se podle typu pohonu vašeho vozu nemění. Přesto existuje několik výjimek, o kterých by řidič měl vědět, než přesedne z klasického auta do elektromobilu. Zvlášť pokud s ním chce dojet dál než jenom na nákup. 

"S elektromobily musíte jezdit kamarádsky, s lehkou nohou na plynu, abyste vůbec někam dojeli. Automaticky to tak řidiče nutí k bezpečnější jízdě," říká instruktor bezpečné jízdy a bývalý závodní jezdec Jiří Patera. Malý dojezd na jedno její nabití je často zmiňovaným argumentem proti elektromobilům. S velkým akumulátorem, který pohání elektromobily, přichází ještě jedna potíž. Vysoká hmotnost. Baterie běžně váží 300 až 350 kilogramů, což opět snižuje dojezd. Nabití akumulátoru ze sítě navíc může trvat i 11 hodin. Výrazně ho sice může zrychlit stojan s nabíječkou, kterých ovšem u nás zatím mnoho není. A i s ní trvá nabití z 10 na 80 procent zhruba 40 minut, což je oproti běžnému tankování stále hodně dlouhá doba. Výrobci se proto snaží nasazovat užší pneumatiky. Ty se navíc lépe brání vzniku aquaplanningu, ale zase o něco hůř brzdí. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.