Koncem loňského léta vypustil Ford ve spolupráci s univerzitou Virginia Tech na americké ulice několik dodávek Tourneo, které se na první pohled tvářily jako zcela autonomní. Ovšem skutečně jen na první pohled: řidič v nich totiž seděl, byl ale oblečený do speciálního kostýmu, aby splynul se sedačkou.

Že by šlo o žert? Chyba lávky, pro Ford i Virginia Tech se jednalo o důležitý výzkum. Vývojáři potřebovali zjistit, jak budou lidé na ulicích reagovat na autonomní auta bez řidiče a signály, které vydávají.

Řada lidí totiž samořiditelným vozům nevěří. Podle průzkumu amerického autoklubu AAA je to celých 73 procent. Podle Jaguaru má 63 procent chodců a cyklistů obavy z toho, jestli budou v době robotických vozidel na ulicích v bezpečí. Jsou zvyklí na to, že mohou s řidiči komunikovat jakousi řečí těla – gesty nebo očním kontaktem. Ten se snaží navázat například při přecházení. V autonomním voze se však jeho posádka nebude zabývat řízením, nebude se věnovat dění na silnici a nebude mít zájem jakkoli komunikovat s chodcem. Těm tak nemusí být jasné, jestli o nich vozidlo ví.

Jaguar proto od září letošního roku testuje na svém polygonu v Coventry robotický taxík, který je vybaven dvojicí umělých očí. Prototyp auta chodce vyhledá a udržuje s ním očním kontakt. Podobně jako dává lidský řidič najevo svým pohledem chodci, že o něm ví a co hodlá udělat. Takové zkoušky jsou součástí širší studie, která má zjistit, jestli autonomní vozy dokážou napodobovat chování lidského šoféra.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.