Výrobci samořiditelných aut mají jedno velké dilema: Jak se má jejich vůz rozhodnout? Má v krizové situaci spíše přejet chodce, nebo raději nabourat a zabít své pasažéry?

Vědci z prestižní univerzity MIT porovnali, jak by se rozhodovali obyvatelé různých zemí světa, a výsledky jejich rozsáhlé studie jsou pozoruhodné. Prostřednictvím speciální internetové hry totiž zjistili, že rozhodování ve zmíněném dilematu souvisí s kulturou i ekonomickou situací v jednotlivých státech. Například Češi se v tomto ohledu rozhodují podobně jako lidé ze zemí Latinské Ameriky nebo jako Francouzi.

MIT (Massachusettský technologický institut) spustil už v roce 2014 web Moral Machine, kde mohli lidé z celého světa odpovídat na otázku zmíněnou v úvodu. Jde o takzvané tramvajové dilema, přičemž princip experimentu spočívá v tom, že člověk vidí rozjetou tramvaj, která se rychle blíží k několika chodcům. Pokud nic neudělá, tramvaj je srazí. Může však pohnout výhybkou a nechat přejet jen jednoho chodce.

Ve hře Moral Machine vědci zvolili variantu se samořiditelným vozem, kterému se náhle porouchaly brzdy. Účastníci výzkumu museli zvolit podle nich správné řešení v celkem třinácti situacích. Rozhodovali třeba o tom, zda nechat zabít dvě ženy jedoucí v autě, z nichž jedna je doktorka, nebo jednoho bezdomovce, který přechází silnici. Dále například, jestli by auto bez řidiče mělo přejet tři důchodce, nebo dvě děti a jednu ženu. Zda zachránit raději chodce, jenž jde na zelenou, než toho, který přechází na červený signál. Jestli nechat usmrtit člověka, nebo domácího mazlíčka, a tak dále.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.