Japonská automobilka Mazda Motor vykázala ve druhém fiskálním čtvrtletí (červenec–září) první provozní ztrátu za sedm let. Dosáhla celkem 2,2 miliardy jenů (443 milionů korun), zatímco ve stejném období roku 2017 firma zaznamenala zisk 36,6 miliardy jenů.

Hospodaření firmy tvrdě zasáhly škody způsobené povodněmi v závodech v Japonsku, stejně jako nárůst nákladů na dodržování ekologických předpisů a na pokrytí problémů spojených s kvalitou.

Výsledky překvapily analytiky, kteří podle průzkumu společnosti Refinitiv očekávali zisk 12,9 miliardy jenů. S ohledem na tento vývoj automobilka zhoršila výhled na letošní rok a počítá s poklesem provozního zisku o 52 procent na 70 miliard jenů. Dříve odhadovala 105 miliard.

Výrobu i prodeje automobilky těžce poznamenaly červencové záplavy, ve čtvrtletí se její globální prodeje snížily o tři procenta na 392 tisíc vozů. Největší propad zaznamenala v Číně, o 17 procent, a v USA, o sedm procent.

Podle nové prognózy se její roční prodeje sníží na 1,62 milionu automobilů z rekordních 1,63 milionu. Letošek tak ukončí pětiletý růst prodeje automobilů Mazdy, píše agentura Reuters.

Související