Ruský výrobce Kalašnikov, který stojí za známou puškou AK-47, chce konkurovat automobilce Tesla na poli elektrických vozů. Designéři nového elektromobilu, jenž byl ve čtvrtek představen na výstavě nedaleko Moskvy, se inspirovali sovětským modelem Iž Kombi ze 70. let.

"Tato technologie umožní Kalašnikovu postavit se do řady mezi světové výrobce elektromobilů, jako je Tesla," uvedli podle ruské agentury RIA Novosti zástupci firmy.

Auto na elektrický pohon s názvem CV-1 se podle výrobců vyznačuje několika technologickými novinkami. "Baterie elektrického supervozu je napájena revolučním převodníkem," popisuje jeden z moderních prvků firma na svých webových stránkách.

Z nuly na sto kilometrů se vůz podle výrobce dostane za šest vteřin a na jedno nabití ujede až 350 kilometrů. Za kolik bude ruský elektromobil k mání, až začne hromadně sjíždět z výrobních linek, se zatím neví.

Související

Kalašnikov se delší dobu snaží navázat na prodejní úspěchy své celosvětově rozšířené zbraně. Nedávno se podle britského listu The Guardian pokusil prorazit s kolekcí oblečení, deštníků a telefonních krytů.

Tento týden firma sklidila posměch za svého vojenského robota s názvem Igorek. Mohutný stroj, jenž váží 4,5 tuny a měří skoro čtyři metry, se totiž nedokáže pohybovat. Jeho vzhled navíc více než technologickou novinku připomíná robota z filmů z 80. let, napsal britský server BBC.

Společnost Tesla, kterou založil americký podnikatel Elon Musk a které chce Kalašnikov konkurovat, nabízí luxusní elektromobily. Nejlevnější z nich s označením Model 3 se v základní verzi prodává za 35 tisíc dolarů. Kromě produkce vozů se Tesla zaměřuje také na budování sítě dobíjecích stanic v mnoha státech světa včetně Česka.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru