Plzeňští policisté, kteří mají k dispozici zapůjčené ME i8 i se zařízením, jež umí měřit rychlost, hlídkují nejen v okolí dálnice D5, ale také v sousedním Německu.

BMW i8 v policejních barvách získalo v Česku trochu nešťastnou reputaci. První zapůjčený supersport vloni po necelých třech týdnech havaroval, ačkoli ho jihomoravská policie dostala zdarma k zapůjčení na půl roku nebo do chvíle, než s ním ujede 20 tisíc kilometrů.

Lékaři diagnostikovali policistovi Radovanovi Raichovi, který seděl za volantem, mozkovou příhodu. V autě seděl zástupce hradního protokoláře Vladimír Kruliš. Projížďku s Krulišem povolil ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil na večeři, která se konala při příležitosti návštěvy prezidenta Zemana v Jihomoravském kraji.

Přestupek byl zkoumán Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS), ta došla k závěru, že policista nepochybil. Auto ale bylo značně poškozené. Policie se s oficiálním zastoupením značky BMW dohodla, že rozsah škody nebude zveřejňovat.

Ještě než se dořešila nehoda prvního vozu, BMW předalo k zapůjčení v pořadí druhou i8 v policejních barvách. Policie ho měla k dispozici pět měsíců, poté ho vrátila s tím, že už najela povolených 20 tisíc kilometrů.

Do auta během zimy automobilka ve spolupráci s policií a specializovanou firmou osadila techniku, která mu dříve chyběla. Zatímco předchozí i8 měla na silnici působit především preventivně, nyní má hybridní supersport v modrožlutých barvách také měřicí zařízení s kamerou. Teď je tedy schopná pokutovat za nepřiměřenou rychlost.
Auto si policie převzala 19. dubna letošního roku a putovalo do Plzeňského kraje. Policie se nechala slyšet, že bude především hlídkovat na dálnici D5 směrem na Rozvadov.

 

Působnost české policejní i8 ale nekončí u hranic. Mějte se na pozoru i po přejetí do Německa. Žlutomodrá i8 totiž hlídkuje i na německých silnicích a dálnicích. „Vozidlo je použito v rámci společných hlídek, a proto jezdí i na části území SRN. Sedí v něm ale čeští policisté a řeší s kolegy z německé policie společný výkon služby. Ti jezdí ve svých vozidlech a přestupky vyřizují oni,“ řekla pro HN Martina Korandová, vedoucí tiskového oddělení na krajském ředitelství policie Plzeňského kraje.

Vozidlo je používáno nejen na dálnicích, ale i ostatních komunikacích v Německu nedaleko českých hranic. Údajně eviduje všechny druhy přestupků, žádný výjimečný jako například enormně vysokou rychlost prý posádka zatím neřešila.

Související