Vítězem ankety Auto roku 2018 v ČR se stala Škoda Karoq. Ve finále hlasování porazila BMW řady 5, Opel Insignia, Kiu Stinger a Subaru Impreza. Rozhodla o tom odborná porota sestavená z 35 českých motoristických novinářů. Oznámil to v pátek pořádající Svaz dovozců automobilů.

Celkem automobilky do letošního ročníku soutěže přihlásily 34 novinek. Loni vyhrála Škoda Kodiaq, což je větší SUV mladoboleslavské značky. Celkově Škoda získala titul počtvrté v řadě za sebou. Titul "Dodavatel pro Auto roku 2018 v ČR" bude moci používat 21 tuzemských výrobců dílů pro Škodu Karoq.

Karoq, který je nástupcem prvního SUV od Škody Yeti, se začal prodávat loni v říjnu. Vyrábí se ve východočeských Kvasinách. Proti svému předchůdci se Karoq prodloužil o 16 centimetrů na 4,38 metru, šířka je 1,84 metru, tedy o 3,5 cm více. Zavazadlový prostor se zvětšil o 106 litrů na 521 litrů. Zatím si jej v Česku objednalo přes šest tisíc lidí.

Fotogalerie:

Do hlasování veřejnosti se zapojilo 35 810 lidí, kteří zvolili nejlepším malým autem Subaru Impreza. Mezi velkými vozy se nejvíc líbila Kia Stinger, kategorii malých SUV ovládla Škoda Karoq a mezi velkými Volvo XC60.

Technickou inovací roku se stala nová technologie podvozku Subaru Global Platform u Subaru Impreza. Titul ekologické auto roku získaly elektromobily Nissan Leaf a VW e-Golf.

V Česku se letos prodá téměř 300 tisíc nových aut. Loni to bylo rekordních 271 595 osobních vozů, což je meziroční nárůst o téměř pět procent.

Automobilový průmysl v Česku zaměstnává přímo 150 tisíc lidí, nepřímo vytváří pracovní místa pro zhruba 400 tisíc lidí. Výroba aut zároveň tvoří čtvrtinu celkového tuzemského exportu a vytváří devět procent HDP. Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů předloni meziročně vzrostly o 12 procent na rekordních 1,02 bilionu korun.

Související