Andree Eskauové z německého města Apolda se v 27 letech změnil celý svět. Vystudovaná psycholožka ráda jezdila na kole a také se věnovala atletice. Jenže pak přišla nehoda. Spadla z kola tak nešťastně, že si zlomila několik obratlů naráz. A už se nikdy nepostavila na nohy. 

Andrea to ale překonala a postupně se vypracovala na superúspěšnou sportovkyni, které doma cinká už šest zlatých medailí z paralympijských her a také získala přes dvacet titulů na mezinárodních šampionátech. Jezdí na ručním kole, je paralympijskou biatlonistkou a v zimě závodí na lyžích.

Lyžování se teď věnuje opravdu intenzivně. Na posledním světovém šampionátu v německém Finsterau získala v březnu letošního roku jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili v běhu na lyžích, teď se ale 46letá závodnice především maximálně připravuje na zimní paralympijské hry v Pchjongčchangu v příštím roce a také na ty letní v Tokiu plánované na rok 2020.

vozíček, paralympiáda, Andrea Eskauo

"S medailemi z paralympiády mi pomohla Toyota," překvapila komentářem Andrea. Je to možná neobvyklé, ale paralympijskou lyžařku k úspěchu popostrčil tým, jenž se věnuje motorsportu. Technologické oddělení japonské automobilky, které se věnuje především přípravě na čtyřiadvacetihodinový závod na Le Mans, se už před pěti lety rozhodlo závodnici pomoci.

Toyota Motorsport GmbH (TMG) totiž sídlí v Cologne nedaleko jejího bydliště. Andrea je v roce 2012 oslovila, zda by jí závodní motoristický tým mohl pomoci vylepšit speciální saně, na kterých při lyžování sedí.

TMG se nápadu okamžitě chytlo. "Nejdříve mi pomohli moje původní saně trochu upravit a vylepšit. To mi pomohlo k tomu, že jsem na paralympijských hrách v Soči v roce 2014 získala dvě zlaté medaile," usmívá se sportovkyně.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?