Audi RS5 je v Česku. Nová generace nejsilnější verze luxusního kupé z Ingolstadtu dostala pod kapotu nový motor. Zatímco dříve auto jezdilo s osmiválcovou jednotkou, nyní má k dispozici šestiválec. Ten je ale patřičně výkonný. Díky dvojitému přeplňování se mu daří z objemu 2,9 litru "vyždímat" 450 koní výkonu a rovných 600 Nm točivého momentu.

Aby Audi mohlo přenášet veškerou sílu na asfalt co nejefektivněji, je vybaveno pohonem všech kol quattro. S motorem pak spolupracuje osmistupňová automatická převodovka tiptronic. Tato kombinace znamená zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,9 sekundy. To je lepší čas než u hlavního konkurenta BMW M4, který akceleruje na stejnou rychlost o dvě desetiny sekundy pomaleji. Má také méně výkonu, konkrétně 431 koní.

Audi RS5 se prodává na českém trhu už měsíc, první kus ale dorazil nyní. Auto vyjde v základu na 2 254 900 korun. Výbava zahrnuje například 19" kola Audi Sport, LED světlomety, automatickou klimatizaci a samozřejmou sadu stylových doplňků karoserie i interiéru.

Jak bývá zvykem, lze cenu vozu významně zvýšit spoustou příplatků, ceník má 18 stran. Například za zelený lak Sonoma, kterým se chlubí model na obrázku, se platí 30 600 korun. Speciální laky Audi Exclusive ale mohou vyjít na 82 300 korun. V ceně je jenom šedý lak Nardo. Interiér také může odpovídat barevné volbě karoserie, jak je to u vystaveného auta. Za další doplňky a kožené potahy se platí 99 500 korun. Vůz lze ozvláštnit i karbonovou střechou za 100 tisíc korun.

Na přání se ale ještě dají zlepšit jízdní vlastnosti. V rámci dynamického paketu RS za 168 600 korun Audi pro RS5 dodává diferenciál na zadní nápravu, sportovní podvozek, dynamické servořízení a také posunutí omezovače rychlosti z 250 na 280 km/h. V balíčku jsou i chytré světlomety Audi Matrix LED. Kdo to myslí s jízdou po okruhu vážně, může připlatit 171 500 korun za karbon-keramické brzdy nebo sportovní výfuky. Ty stojí 34 300 korun.

Pokud je na vás Audi RS5 přece jen příliš ostré, prohlédněte si ceník klasického Audi A5 (včetně okořeněné verze S5), který najdete zde. Můžete si také přečíst recenzi vozu. Ta se skrývá pod tímto odkazem.