Americký výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil prodeje o 69 procent na rekordních 25 tisíc vozů. Automobilce se tak povedlo vyřešit problémy, které zpomalily výrobu na konci roku. 

Z celkového počtu prodaných automobilů připadlo na sedan Model S téměř 13,5 tisíce vozů a 11,5 tisíce na SUV Model X. Tesla dále očekává, že za celé první pololetí prodá 47 až 50 tisíc automobilů.

V posledním čtvrtletí loňského roku kalifornskou značku trápily problémy s přechodem na novou technologii "autopilota", kvůli kterým prodeje propadly o desetinu. Celkem 2750 automobilů navíc společnost nemohla započítat do svých prodejů za minulý rok, jelikož je kvůli zpoždění nestihla předat zákazníkům.

Podobně tomu bylo i v prvním čtvrtletí. Celkem 4650 vozů, které jsou teprve na cestě k novým majitelům, se do výsledků započítá až v druhém čtvrtletí.

Tesla se nyní připravuje na start sériové výroby nového vozu Model 3. Kvůli tomu v únoru šéf automobilky Elon Musk varoval investory, že automobilce nemusí stačit hotovost.

V březnu automobilka nejdříve oznámila, že chce od investorů vybrat další miliardu dolarů za akcie a dluhopisy a minulý týden koupila za 1,78 miliardy dolarů pět procent akcií čínská skupina Tencent.

Nový Model 3, který by měl být výrazně levnější než luxusní vozy Model S a X, má jít do prodeje ještě letos.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru