Den D krachující těžební firmy OKD se blíží. Už ve čtvrtek začnou její věřitelé rozhodovat, jestli nechají současný management sestavit reorganizační plán, nebo firmu pošlou do konkurzu a nastane rozprodej majetku. Šéf firmy Dale Ekmark přitom stále věří, že pokud alespoň mírně vzrostou ceny uhlí, je možné OKD zachránit. Bude se ale muset šetřit − na přetřes tak přijde i kolektivní smlouva s odbory.

HN: Ve čtvrtek poprvé zasednou věřitelé OKD, kteří budou rozhodovat o vaší budoucnosti. Co očekáváte?

Myslím, že podporu rozhodné většiny našich věřitelů má reorganizace OKD. Konkurz by v dlouhodobém hledisku neprospěl nikomu. Když se podíváme na trh s uhlím, v posledním roce mírně rostly ceny a optimistické výhledy počítají, že by do roku 2025 mohlo dojít k jejich nárůstu až o 40 procent. To je optimistický model. Konzervativní počítá s růstem o dalších až pět procent, což je historický trend. I to by mohlo za určitých podmínek stačit. S návratem k vysokým cenám z let 2008 či 2009 nepočítáme.

Bohužel, pokud by se splnily jen konzervativní výhledy, tak to nestačí k pokrytí všech našich nákladů. Například s uzavíráním dolů budeme potřebovat finančně pomoct. Ale je tu velká šance, že pokud ceny porostou, budeme schopní zaplatit uzavírání dolů v roce 2023. Ovšem jsou to pouze odhady.

HN: Jaká je nyní situace OKD? Vláda firmě nedávno schválila půjčku 700 milionů korun, aby měla na výplaty zaměstnancům a další provozní náklady.

Hned vám do toho skočím. Těch 700 milionů není půjčka, ale je to otevřená kreditní linka, kterou můžeme, ale nemusíme vyčerpat. Nepokryje to například náklady na uzavření Dolu Paskov a sociální náklady s tím spojené, ale jinak nám tyto peníze umožní projít reorganizací.

Dale R. Ekmark (54)

Dale Ekmark pracuje v OKD od roku 2013, nyní vykonává funkci předsedy představenstva a generálního ředitele. Vystudoval průmyslové inženýrství na University of Alaska a postgraduálně systémovou vědu na univerzitě v Portlandu. Mezitím devět let působil ve vojenském letectvu USA. Má za sebou více než čtvrtstoletí praxe v těžařském průmyslu. Pracoval v řadě vedoucích pozic v těžebních společnostech po celém světě od Kanady a USA přes Botswanu až po Norsko či Kazachstán. Je ženatý a má dvě dcery.

HN: OKD tedy během reorganizace žádné další peníze potřebovat nebude?

V případě schválení reorganizace se budeme plně soustřeďovat na detailní reorganizační plán, ze kterého jasně vyplynou budoucí provozní možnosti firmy i konkrétní plán postupného útlumu.

HN: Na jak dlouho vám bude stačit oněch 700 milionů?

Je možné, ale nemohu to garantovat, že v roce 2017 budeme potřebovat kreditní linku navýšit. Uvedených 700 milionů budeme potřebovat hlavně do konce letošního roku na mzdy. Jak tomu bude v roce 2017, to samozřejmě v tuto chvíli nevím. Situace je taková, že i přes stálé snižování provozních nákladů budou roky 2016 a 2017 s největší pravděpodobností ztrátové. Snažíme se vytvořit nový těžební i ekonomický model, jenž nám dopomůže k pozitivnímu cash flow. Přes roky 2016 a 2017 se v rámci reorganizace dostaneme prostřednictvím úvěrové linky. To ale bude záviset na celé řadě faktorů, třeba i na světových cenách uhlí. Anebo může přijít nový investor. To je taky jedna z cest, na které se chceme zaměřit.

HN: Kdy se může OKD dostat do pozitivních čísel?

Jak už jsem se zmínil, vše bude záviset na cenách uhlí. Naše náklady klesly za posledních pár let zhruba o čtvrtinu. Ale ceny uhlí klesly ještě víc.

HN: Takže pokud se ceny nezlepší, OKD zkrachuje?

Tato varianta tady pořád je. Ale pokud dobře připravíme reorganizační plán a pak ho důsledně splníme, ztrátové doly časem přestanou negativně ovlivňovat hospodaření celé firmy a zbývající část OKD bude moct s největší pravděpodobností pokračovat dál.

HM: Jak moc může OKD ještě šetřit? Insolvenční správce ve své zprávě jako problém zmiňuje, že firma má velmi rigidní náklady na zaměstnance.

Ano, je to součást našich fixních nákladů. Kromě bezpečnosti šetříme, kde můžeme. V této chvíli však už OKD nepomohou jen úspory nákladů. Potřebujeme provést strukturální změny: útlumový program a reorganizaci, jež nám umožní snižovat i fixní náklady.

HN: A na platy zaměstnanců nemůžete sáhnout?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se