Chystaný velký terénní vůz od Škody Auto se bude podle očekávání jmenovat Kodiaq podle medvěda žijícího na stejnojmenném ostrově u pobřeží Aljašky. Škoda Kodiaq bude ve druhé polovině letošního roku poprvé představena veřejnosti, zahájení prodeje je plánováno na začátek roku 2017. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě.

Na ostrově Kodiak u jižního pobřeží Aljašky žije vedle 14 tisíc lidí zhruba tři tisíce medvědů poddruhu kodiak. Tento jeden z největších druhů medvěda se od jiných druhů liší mírumilovnou povahou a smyslem pro rodinu.

V jazyce původních obyvatel kmene Alutiiqů se tento medvěd jmenuje Taq uka 'aq, přičemž písmeno q na konci slova je charakteristické pro jména zvířat. Použití tohoto písmene v názvu nového velkého SUV má být ze strany Škody poctou tomuto jazyku.

Škoda sáhla po názvu Kodiaq ale i z méně romantických důvodů. Svoji roli hrál bezesporu i fakt, že jméno Kodiak má zaregistrována řada firem. Mimo jiné toto označení nesl jeden z pick-upů značky Chevrolet a vozidlo Kodiak, konkrétně terénní čtyřkolku, vyrábí japonská Yamaha. Kromě toho existuje například také kolt Kodiak.

Nový vůz Škodovky bude mít řadu technických řešení shodných s aktuální generací vozu Superb. Na délku bude měřit 470 centimetrů a pojme až sedm cestujících. Šířka auta dosahuje 1,91 metru a výška 1,68 metru. V případě pouze pětimístné konfigurace interiéru dosáhne objem jeho kufru nejvyšší hodnoty ze všech dosud nabízených modelů mladoboleslavské značky. 680 litrů je o dvacet více, než kolik nabízí Superb. Kromě klasických zážehových a vznětových motorů se postupně pod kapotou tohoto SUV objeví rovněž hybridní pohon.

Mezi ostatními modely značky bude mít Kodiaq svébytný design. Například díky dvěma párům světlometů na přídi umístěných pod sebou. Základní linie budou shodné se studií VisionS, kterou Škoda ukázala v březnu na autosalonu v Ženevě. Produkce automobilu bude ve druhém pololetí letošního roku zahájena ve škodováckém závodě Kvasiny. Prodej pak odstartuje na počátku roku 2017.

Příští rok by se pak měla objevit nová generace modelu Yeti. Vedle toho Škoda chystá modernizaci nejmenšího modelu Citigo a také facelift Octavie.

Související