Březen byl co do tuzemského prodeje aut rekordní. Podle Svazu dovozců automobilů se v Česku nově zaregistrovalo 22 799 osobních vozidel. Lidé si pořídili o osm procent aut více než loni.

Za celé první čtvrtletí vzrostl trh s novými auty téměř o dvanáct procent na 59 598 vozů, první Škoda zvýšila odbyt o 21 procent na 20 444 aut.

Za Škodou skončila značka Volkswagen, které ale prodej klesl o 15 procent na 5506 aut. Třetí Hyundai zaznamenalo pokles o sedm procent na 4277 vozů. Na dalších místech skončily značky Ford, Dacia a Kia.

Firemní vozy tvořily 75,9 procenta prodejů. V případě zohlednění prodeje na operativní leasing soukromníkům by se podíl fyzických osob přiblížil 26 procentům. Z hlediska segmentů jsou na prvním místě malé vozy s pětinovým podílem, těsně následuje nižší střední třída s 19,8 procenta a pokračují SUV a terénní s podílem 19,3 procenta.

Nejprodávanějším modelem byla opět Škoda Octavia se 7107 prodanými vozy, následuje Škoda Fabia s 5541 prodanými kusy a třetí je Superb s 2806 vozy. Kompletní žebříček modelů si prohlédněte zde.

Prodej lehkých užitkových aut se zvýšil o 2,6 procenta na 4186 vozů. První je značka Fiat, druhý skončil Ford a třetí Peugeot. Nejoblíbenějším modelem je Peugeot Boxer před Fiatem Ducato a Renaultem Master. Registrace nákladních aut se zvýšily o 15 procent na 2750 vozidel. První je Mercedes, následuje Volvo a DAF. Prodej nových autobusů do března klesl o 15 procent na 199 vozidel.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční pokles o 4,6 procenta na 2761 strojů. První je Honda se 404 registrovanými motocykly, následuje CF Moto s polovičním prodejem 204 strojů, což je stejně jako u značky Maxon.

Za celý letošní rok by se podle analytické firmy PwC mohlo v Česku prodat 255 000 až 266 000 aut, tedy o deset až 15 procent více než v rekordním loňském roce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru