Maloobchodní tržby v červenci meziročně stouply bez očištění o 6,2 procenta, v červnu vykázaly revidovaný růst o 8,5 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dní byly tržby v červenci meziročně vyšší o 4,5 procenta.

K červencovému růstu přispěl motoristický segment i samotný maloobchod, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání červencové tržby po očištění o sezonní vlivy klesly reálně o 0,8 procenta.

"Obrat je podpořen skutečností, že po odeznění recese se začal zotavovat také trh práce a nezaměstnanost klesá. Ekonomiku pomohlo rozhýbat i oslabení kurzu koruny po zásahu centrální banky," uvedl hlavní analytik Deloitte David Marek, podle nějž se domácnosti přestaly bát budoucnosti. Indikátor spotřebitelské důvěry byl dokonce na historicky nejvyšší hodnotě.

Neočištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 15,9 procenta. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera se motoristický segment na pokračujícím růstu tržeb podílel až ze tří čtvrtin. Meziměsíčně sezonně očištěné tržby vzrostly o 0,7 procenta.

Meziročně očištěné tržby o kalendářní vlivy se zvýšily o 12,3 procenta, čímž rostly nepřetržitě 16 měsíců v řadě, uvedl ČSÚ.

Nejvyšší růst v červenci zaznamenal prodej počítačových a komunikačních zařízení ve specializovaných prodejnách. Zvýšily se i tržby za internetový prodej a prodej prostřednictvím zásilkových služeb, za výrobky pro kulturu sport a rekreaci, za oděvy a obuv nebo výrobky pro domácnost.

"Ve velké míře jde o zbytné nebo nahraditelné zboží, o něž bývá mezi spotřebiteli rostoucí zájem, jen když věří ve zlepšení své finanční situace," uvedl analytik Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Je podle něj však předčasné tvrdit, že česká ekonomika udrží tempo růstu.

Naopak méně spotřebitelé nakupovali potraviny ve specializovaných prodejnách a farmaceutické a zdravotnické zboží.

"To ukazuje, že i přes zjevné zlepšení spotřebitelského sentimentu se spotřeba domácností stále ještě zcela neoživila," míní analytik Raiffeisenbank Václav Franče.