Daimler AG

- Německý automobilový koncern se sídlem ve Stuttgartu.
- Jeho tržby v loňském roce činily 118 miliard eur a byly o tři procenta vyšší než předloni.
- Zisk před zdaněním dosáhl 7,9 miliardy eur.
- Daimler loni celosvětově prodal 2,35 milionu vozů, z toho 1,46 milionu připadalo na osobní automobily značky Mercedes-Benz.
- Skupina Daimler držela v loňském roce 5,6 procenta trhu osobních aut v Evropské unii, její hlavní značka Mercedes-Benz měla pět procent.

Když si Gottlieb Daimler kupoval nový kočár, naléhavě upozorňoval výrobce, že poslouží jako dar k narozeninám pro milovanou ženu, a musí být tedy obzvláště solidně vyroben.

Ve skutečnosti však o žádný dárek pro manželku nešlo. Daimler totiž hodlal zamontovat do kočáru spalovací motor. Aby co nejlépe zamaskoval své skutečné úmysly, objednal si rovněž plnou výstroj pro koňský potah.

Gottlieb Daimler se narodil v obci Schorndorf nedaleko Stuttgartu v roce 1834. Jeho rodnou zemí bylo tehdejší Württemberské království, které se rozkládalo na jihozápadě dnešního Německa. Otec byl pekař. Potomka ovšem nutil do latiny a snil o tom, že získá klasické humanitní vzdělání. Toho lákala spíše geometrie s fyzikou.

Od pušek k motorům

Daimler nejprve pracoval ve slévárně firmy, jež vyráběla střelné zbraně. Byla doba revolucí a militarismu, takže zbrojařské společnosti měly žně, a navíc se ukázalo, že Gottlieb je mimořádně zručný. Záhy však dospěl k názoru, že manuální práce u puškařů neuspokojuje jeho bystrý mozek. Zapsal se proto na techniku.

Stuttgartský polytechnický institut lákal hlavně obdivovatele parních strojů, ale mladý Daimler jejich kultu nepodlehl. V jeho očích měl parní stroj zásadní nevýhodu v tom, že mu trvá příliš dlouho, než se rozeběhne. Tehdy ho poprvé napadlo, že parostroj jednou nahradí motor, který bude menší a naskočí téměř okamžitě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.