V čem jsou odlišné trendy řízení lidí na Východě a Západě?

Pavel Vosoba (56)

V roce 1990 spoluzaložil společnost M.C.TRITON. Specializoval se na exekutivní poradenství a koučink.

Nyní se prioritně věnuje business developmentu a projektům v Rusku. Před rokem založil v Moskvě Triton Holding, který se věnuje především restrukturalizaci velkých ruských firem a také investičnímu poradenství. 

Zažil jsem Rusko i v 80. letech, protože jsem tam studoval. Když se dívám na Rusko nyní, jde o obrovský skok. Mladá generace se hodně změnila a posunula se k Evropě, ke které vzhlíží a od které se učí. Rusové, přestože Západ často kritizují, evropské standardy kvality a řízení lidí obdivují.

Práce s lidmi má pár základních pravidel. O to hůře se naplňují. Dnes se musíme naučit využívat intelektuální potenciál každého člověka, kterého ve firmě máme, protože zaměstnanec něco stojí. Byla by škoda, kdyby Rusové zabředli do evropského systému, plného kontrolních mechanismů, kde velké firmy přestaly vnímat klienty a soustředí se na sebe, kde manažeři ztratili rozhodovací pravomoci.

Rusové by mohli jít jinou cestou a vnést do managementu nový impuls. Evropa by mohla přinést dobré standardy kvality a Rusové by mohli do hry vrátit leadership - odpovědnost a rozhodnost šéfa, který v západních firmách chybí.

Přes čtvrt století jste v čele vedení M. C. Tritonu v Česku. Před rokem jste založili pobočku v Moskvě. Proč?

Český trh s poradenstvím stagnuje. Stal se těsným a mezinárodní firmy nastoupily cestu „efektivity“. To není nic jiného než snižování nákladů, restrikce, nepřetržité kontroly. My chceme růst a Rusko má velký potenciál přes všechna rizika s tím spojená.

Je to výhoda, být konzultantem v Moskvě? Není to nyní moc rizikové?

Určitě je to výhoda. Mně Rusko vyhovuje, cítím se tam dobře, ruština je můj druhý jazyk. Rizika podnikání v Rusku jsou stejně veliká jako příležitosti. Jsou však jiná než si Evropané představují. Založili jsme evropskou společnost Triton Holding, který bude mít na starosti všechny zahraniční dcery. Rusko je pro nás trh, kde chceme mít stejně velikou firmu jako v Čechách.

Nabízíte služby hlavně ruským firmám, méně českým, proč?

Změnili jsme původní záměr, že v Rusku budeme pro zahraniční a mezinárodní firmy. Ukázalo se, že většina západních firem, které by do Ruska chtěly jít, nemá moc jasnou strategii. Oslovili jsme hlavně Německo a Francii. Překvapilo nás, že nemají takový dosah a pravomoci jako ve Střední Evropě.

V Rusku jsou zahraniční firmy daleko samostatnější než u nás. Nabízíme spolupráci i českým firmám, ale ty jsou, až na výjimky na ruském trhu slabé, pracují v Rusku spíše subdodavatelsky. Z velkých firem pracujeme pro Škodu Import.

Postupně jsme se dostali k významným ruským firmám. Například pracujeme pro jednu největších pojišťoven v Rusku, která je zhruba na úrovni České pojišťovny. Většina našich zákazníků jsou ruské firmy, které se nacházejí v podobné situaci jako firmy v Česku v devadesátých letech. Dynamický růst končí, firmy se začínají zadlužovat, úroveň řízení je velmi nízká.

Na jaké služby se zaměřujete?

Na velké restrukturalizační projekty. To jsou ta 90. léta, kdy potřebujete srazit obrovské množství lidí, nastavit procesy, standardy řízení, základní controlling, protože tam fungují oficiální a neoficiální pravidla i odměňování. Velké ruské firmy byly řízeny intuitivně. Dokud rostly, nikomu to nevadilo, to se mění.

Jak vypadá vzdělávání pro manažery v Rusku?

Školí se, jak prodávat, komunikovat, prezentovat, takové ty základní manažerské dovednosti. Agentury lidi spíše drilují. Ještě nejde o rozvoj zaměstnanců a pochopení individuality. Přebírají věci z anglo-saské manažerské literatury a snaží se je tvrdě uplatňovat. Formálně vám řeknou všechno správně, ale fakticky si nedovedou nastavit ani priority a time management.

V praxi nemají ponětí, jak vytvořit strategii nebo projektově řídit. Věci, které jsou už v Česku standardem. Proto děláme kompletní programy pro firmy, kde jsou obsažené jak „tvrdé“ tak „měkké“ části vzdělávání.

Je to interim management? To, co dělá M.C. Triton v Česku? Dočasné převzetí určité oblasti firmy a vedení projektů v ruském prostředí?

Ano. Zatímco v českých firmách vytvoříte tým a stačí jej koordinovat, v Rusku jej musíte i řídit a kontrolovat. Standardní konzultant, který udělá jen analýzu, je jim k ničemu. Potřebují člověka, který jim vše nastaví a odřídí. V tom je na ruském trhu největší mezera a největší příležitost pro nás.

Jak se liší soukromý byznys a podnikání s polostátní účastí?

Vliv státu v Rusku je obrovský, bez správných kontaktů se žádná velká firma neobejde. Mnohem horší je hluboko zažraná byrokracie s korupcí. Jedna podporuje druhou. Většině firem – státních, polostátních i soukromých nastaly zlé časy. Restrukturalizace je cítit všude. To určitě povede k ozdravění a snížení korupce. Když není kde brát, nemá kdo by dával. Podobná situace byla v Řecku, kde vládli úředníci. Dnes je to tam přece jenom lepší.

Jaká je v Rusku konkurence mezi manažery, těmi ruskými i zahraničními?

Rusové neumějí řídit, nemají zkušenosti a ti, co jsou dlouho v pozici, se to už nikdy nenaučí. Probíhá generační výměna. Do nejvyšších pozic nastupují třicetiletí i mladší. O konkurenci ruských a středoevropských manažerů lze hovořit těžko. Rusové nemají rádi zahraniční manažery. Říkají totéž, co jsme říkali my – tady je jiné prostředí, kultura, kterou vy neznáte.

Co je třeba respektovat?

Jako všude jinde na světě musíte respektovat kulturu. Nemáte právo kritizovat a už vůbec se vyjadřovat k politické situaci. Svoje názory si nemůžete dovolit vyjádřit přímo.Určitě bych se nepouštěl do politických debat, to je v Rusku těžké téma. Sami Rusové v novinách napíšou tvrdou kritiku, ale neberou ji od cizinců.

Můžete se v Rusku spolehnout na uzavřené smlouvy s partnery?

Podepsání smlouvy je dlouhý proces handrkování, smlouvání, kličkaření. Vyjednává se o každém detailu, podvádí se, slibuje. Jako proces je to nedůstojné. Ale když si podáte ruku, tak to obvykle platí. Na rozdíl od českých firem, kde se na vás usmívají do okamžiku, než přinesete fakturu. Pak spustí, že to vlastně je něco jiného, než chtěli, že vaše práce nemá takovou hodnotu.

Vychází nové číslo

Letní dvojčíslo magazínu Moderní řízení vychází ve středu 23. července.

Téma dvojčísla: Digitální technologie a byznys

  • Studie Accenture: Technologie mění trendy podnikání
  • Vše, co píšu a kreslím, vidí ostatní
  • Videokonferenční adresa bude brzy ve firmách standardem
  • Západ trápí přebujelá kontrola ve firmách a nerozhodnost jejich šéfů
  • Od psacího stroje k mobilním aplikacím

Magazín Moderní řízení si můžete i předplatit v našem e-shopu

Čeští právníci v Rusku tvrdí, že dobře fungují obchodní soudy.

Obě právní agentury znám, spolupracujeme. I ruští právníci jsou kvalitní. Často se našim smlouvám smějí a říkají, že to nejsou v pravém smyslu smlouvy. Říkají, vy do nich dáváte ujednání a dohody, ale neřešíte kritické situace, které v Rusku musíte řešit neustále.

Podle informací Czech Tradu z tohoto měsíce Rusko zůstává top zemí pro české exportéry. Ukrajina se propadla ze 3. místa na začátek druhé desítky. Jde o názor 380 firem...

To je výborné, protože pro české firmy není větších příležitostí než Rusko. Západ nás odmítá, ve střední Evropě se motáme všichni stejně a Rusko je pořád nejbližší. A Rusové Čechy a Slováky hodně respektují.

Rusko-ukrajinský konflikt dopadá na byznys. Jaké změny vnímáte?

Kurzová ztráta rublu přes 20 procent se odráží všude. Mnoho zahraničních firem je ve ztrátě a řeší to snižování, odchodem. Ruské firmy, které něco vyrábějí, tedy spíše montují, dováží až 80 procent dílů z Evropy a obtížně se s tím rovnají. Všude se šetří. Zajišťujeme v Rusku i investiční poradenství – všichni vyčkávají. Pokles je výrazný a banky se restrukturalizují.

Z Ruska se stahuje Šmejcův a Kellnerův Home Credit. Podle MMF stáhnou zahraniční investoři do konce roku přes sto miliard eur. Jak to vnímáte?

Ruský trh má pro české firmy nyní asi největší potenciál – právě proto, že většina zahraničního kapitálu se stahuje jinam. Pro úspěšný byznys musíte mít v Rusku dobré vztahy, nemůžete si dovolit přistupovat k němu technokraticky. Chápu, že se to některým firmám nepodařilo.

Jste často v Rusku, udržujeme písemný kontakt. Psal jste, s jak naivními představami manažeři přicházejí, bez znalosti ruštiny...

Koučuji několik českých manažerů v Rusku. Všichni se intenzivně učí rusky – to je základ. Řídit Rusy je opravdu něco jiného. Nejsme zvyklí přímočaře úkolovat, nepřetržitě kontrolovat, nekompromisně poskytovat zpětnou vazbu. V Čechách by se lidé urazili.

V Rusku funguje i nábor jinak...

Velkou roli hraje bezúhonnost. Každý odběratel si naše lidi prověřuje. Dlouhodobě hledáme schopné lidi do ruské pobočky, ale úroveň je tak nízká, že raději vezmeme někoho méně zkušeného a školíme. Bohužel lidé nad 40 jsou ztracená generace, které zažila období blahobytu. Výborně hovoří, ale nic neumí. Na rozdíl do Čechů, kteří mají standardně vysokou úroveň „sebeřízení“ je třeba Rusy nepřetržitě vést, určovat priority, nepřetěžovat je, nebo přestanou úplně pracovat. Čas v Rusku má jinou hodnotu. Lidé pracují déle a pomaleji.

Jaká je ruská mladá generace?

Neobyčejně ambiciózní a dravá. Na rozdíl od české generace, která vyrůstala v blahobytu. Rusové ví, jak je těžké se prosadit na trhu, který si mezi sebou rozdali starší. Tvrdě pracují. Není výjimka, že potkáte člověka, kterému je 28 let a sedí v představenstvu. Pár jich znám a mezi čtyřma očima vám řeknou – cítím se jako starý a unavený člověk.

Co musí zvládat čeští manažeři, když chtějí obstát v Rusku?

V Čechách nepotřebujete silné lídry. Všechno je dané, systém, organizace, procesy. Řada firem je mezinárodních, manažeři velkých firmách, jsou spíše motivatoři, podporovatelé byznysu. Lidem dávají velký prostor k samostatnosti. To si v Rusku nemohou dovolit. Tam musíte být tvrdý lídr v jednání, kontrolování a jednání. Nemůžete ukázat slabost. Většina lidí dbá i na určitou formu, když je ředitelem. V Česku často lídr není lídr. V Rusku musí přinést v kritických situacích řešení a rozhodnout. Musí být ochotný přijmout riziko, což se v Česku stává málokdy. U nás je rozhodnutí spíše týmové a demokratické. Všichni se rozhodují společně a dlouho. Respekt je v Rusku daný i historicky. 

/Rozhovor s Pavlem Vosobou je publikován v magazínu Moderní řízení, které vychází ve středu 23. července./

Související