Největší americká automobilka General Motors (GM) vyzvala prodejce ve Spojených státech a Kanadě, aby kvůli možným potížím s airbagem zastavili prodej některých vozů Chevrolet Cruze. Automobil je přitom nejprodávanějším modelem GM v Severní Americe.

Možné problémy s airbagem se podle agentury Reuters týkají zhruba 33 000 vozů. Společnost upozornila, že část těchto automobilů je již v rukou zákazníků a dodala, že proto připravuje svolání prodaných vozů do servisů.

Podle automobilky hrozí nebezpečí, že airbag u řidiče se v případě nárazu neaktivuje.  Airbagy jsou výrobkem japonské společnosti Takata, kvůli jejímž problémovým airbagům již dříve různé automobilky svolaly do servisů přes deset milionů vozů. Podle GM jsou však potíže u vozů Chevrolet Cruze odlišné.

Automobilka GM se letos kvůli svolávání automobilů stala terčem ostré kritiky. V květnu dostala od americké federální vlády maximální možnou pokutu 35 milionů dolarů (přes 700 milionů Kč) za to, že až letos začala se zpožděním stahovat do servisů auta se závažnou vadou zapalování, i když o ní věděla nejméně deset let.

Od začátku letošního roku již GM po celém světa svolala kvůli různým problémům asi 20 milionů vozů. To představuje více než dvojnásobek jejího ročního prodeje.

Související