Opel – Vauxhall

- Evropská část koncernu General Motors
s centrálou v německém Rüsselsheimu.
- Má 11 výrobních závodů a čtyři vývojová centra v sedmi evropských státech (včetně Polska a Maďarska).
- Zaměstnává přibližně 37 tisíc pracovníků, z toho 20 tisíc v Německu.
- Automobily Opel/Vauxhall se prodávají přibližně v 50 zemích.
- V roce 2012 činil prodej automobilů Opel/Vauxhall asi milion kusů.

Když chtěla automobilka Opel ukázat, jak hodně jí záleží na novém modelu, dala mu jméno po svém zakladateli Adam. Za života Adama Opela však společnost žádná auta nevyráběla, nabízela hlavně šicí stroje a silniční bicykly. Opel se o rozvoj automobilismu přesto zasloužil, a to tím, že měl pět synů, kterým motory učarovaly.

Firma z chléva

Adam Opel se narodil v roce 1837 v německém Rüsselsheimu. Spolu se svými bratry se vyučil v otcově dílně zámečníkem. To tehdy představovalo vysokou kvalifikaci, s níž se měla pojit i dokonalá znalost světového jazyka. Nejdůležitější řečí v 19. století byla francouzština, a tak se mladý zámečník vydal na vandr do Belgie a Francie.

V Paříži získal místo u největšího světového výrobce šicích strojů, firmy Journaux et Leblond. Po třech letech přešel k hlavnímu konkurentovi, společnosti Huguenin et Reimann. Chtěl získat dostatek znalostí a zkušeností, aby se do výroby šicích strojů, což v té době byl kvetoucí byznys, mohl pustit sám.

Věno z loterie

V roce 1862 Adam Opel ve svém rodišti přestavěl chlév na dílnu a rozjel výrobu. Sjednocování Německa a rostoucí mezinárodní napětí zvedaly beztak vysokou poptávku, protože bylo zapotřebí ušít tisíce nových vojenských stejnokrojů.

Opel nestačil vyrábět a prodával i šicí stroje, které nakupoval ve Francii. Vydělal na tom, zisk ale uvážlivě investoval zpátky do firmy. U místního nádraží si otevřel továrnu. Také se oženil, a to velmi výhodně. Jeho manželkou se stala o tři roky mladší Sophie Schellerová, dcera hostinského. Na povolání jejího otce by nebylo nic mimořádného, v loterii však vyhrál na tehdejší dobu neuvěřitelných 100 tisíc tolarů. Díky manželčině věnu mohl Opel pořídit parní stroj a rozjet velkosériovou produkci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.