Kolínská automobilka TPCA, která vyrábí miniauta Peugeot, Toyota a Citroën, letos vyrobí zhruba 200 tisíc vozů. Oproti loňsku to znamená osmiprocentní pokles. Výroba v továrně klesá od roku 2009, kdy vyrobila rekordních 332 489 vozů. Vyplývá to z informací, které dnes na odborné konferenci v Brně řekl Rober Kiml z TPCA Czech.

Růst prodejů letos naopak očekává Škoda Auto. Loni prodala rekordních 939 200 aut, meziročně zvýšila prodej o 6,8 procenta. "Letos doufáme, že toto číslo lehce překonáme," uvedl dnes v Brně ředitel vnějších vztahů Škody Michala Kadera.

Podle něj firma příští rok plánuje prodej přes jeden milion vozů. "Do roku 2018 chceme prodávat více než 1,5 milionu vozů," uvedl Kadera. Vzhledem k situaci v západní Evropě se Škoda Auto orientuje stále více na východní trhy. "Snažíme se zbavit závislosti na evropských trzích," uvedl Kadera.

Nošovická automobilka Hyundai má v plánu vyrobit příští rok v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 300 tisíc automobilů, což je plná kapacita slezského závodu. Stejný plán plní továrna letos.

Pokles produkce kolínské továrny se letos zpomalil. Zatímco loni byl více než dvacetiprocentní, letos klesne na osm procent. Kiml upozornil na vliv šrotovného, který ovlivnil rekordní rok 2009. Podle něj poté následoval výrazný pokles. Připustil, že jedním z důvodů snižování výroby v TPCA je "vliv dlouhé modelové řady" vyráběné v kolínské továrně.

V Kolíně se od roku 2005 vyrábějí modely Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 107. V době, kdy TPCA s novými modely přišla, byla na trhu minivozů malá konkurence. V posledních letech se podle Kimla situace ale výrazně změnila.

Podle dřívějších informací bude automobilka v Kolíně vyvíjet novou generaci minivozů. Výrobní kapacita závodu je 340 000 aut. Od roku 2005 vyrobila kolem 2,3 milionu vozů.

Kiml dnes upozornil na růst konkurence v oboru nebo pokles cen. Firmy podle něj musejí zajišťovat dodávky v kratších intervalech než v minulosti, využití kapacit automobilek je nerovnoměrné.

Související