České silnice začalo brázdit několik aut vybavených snímacím zařízením, kterému se přezdívá beruška. Je schopné automaticky fotografovat panoramatické snímky. Stačí, aby auto jelo maximální rychlostí 60 km/h. Vyhledávač Seznam.cz tak chce do dvou let mít zaznamenané celé Česko.

„Chceme, aby si na našem serveru Mapy.cz mohli uživatelé prohlédnout všechny veřejně dostupné komunikace. A přidáme i některé speciality. Máme už domluveno, že budeme moci fotografovat třeba i na Karlově mostě, kam se běžné auto nedostane,“ říká Adam Chvaja, který má server Mapy.cz na starosti.

Nyní jezdí v Česku tři vozy Škoda Octavia, které snímky pořizují. Do konce roku jich bude pět. Mapy.cz spustí službu zvanou Panorama už letos na podzim, zatím bude zahrnovat Prahu a blízké okolí. „Praha je z hlediska uživatelů nejdůležitější, ale zároveň nejtěžší. Je tu velký provoz a hodně ulic, proto je pro nás náročné průjezdy vozidel správně optimalizovat,“ dodává Chvaja.

Aby systém správně nafotil ulice, může fungovat jen za specifických podmínek. Nesmí pršet, protože by kapky znehodnotily snímky. Nemělo by být příliš ostré světlo, aby fotografie nebyly přepálené. Když pak v zimě začne sněžit, auta vůbec nevyjedou.

Vůz obsluhují dva lidé. Jeden řídí, druhý kontroluje systém. Na notebooku se mu zobrazuje, kde byly fotografie pořízeny. Zároveň ale ještě musí navigovat řidiče. „Nejlépe se osvědčila obyčejná papírová mapa. Ulice pak stačí propiskou proškrtávat,“ říká navigátorka Soňa Nováčková.

Posádka si k fotografování vybere malé území města, třeba část čtvrti, kterou pak pečlivě projede. Některé ulice musí projet víckrát, často couvá. Jezdí se hlavně na jedničku a na dvojku, proto není divu, že spotřeba se pohybuje okolo 10 litrů nafty. Denně auto urazí asi 100 km.

„Zjistila jsem, že v malých vilových čtvrtích řidiči nedodržují přednost zprava. Proto raději už dávám přednost vždycky. Kdybychom měli nehodu, musíme zastavit a pak systém dlouze restartovat, což by bylo třeba na rušné křižovatce velmi nepříjemné,“ říká řidička Lea Leinweberová.

Ačkoliv bude Seznam.cz lidské obličeje rozmazávat, aby chránil soukromí, posádka vozidla se setkává s opačnými reakcemi lidí. „Hodně kolemjdoucích reaguje nadšeně. Upraví si vlasy, oblečení, mávají na nás. Někteří se nás ptali, zda by mohli být vyfocení bez rozmazaného obličeje,“ směje se Leinweberová.

Svezli jsme se autem, které fotografuje české ulice. Lidé se upravují, chtějí být vidět
streetview.mp4.jpg
Související