Venturi, malá francouzská manufaktura známá svými sportovními automobily, v posledních letech přesedlala do odlišného segmentu - staví elektromobily. Pustila se dokonce do projektu nejrychlejšího elektřinou poháněného vozu na světě. V roce 2010 její model VBB-2.5 uháněl rychlostí 495 km/h.

Nyní chce hranice posunout ještě dál. Technici Venturi se spojili se studenty ze státní univerzity v americkém Ohiu. Spolu vyvíjejí nový rychlostní elektromobil, který se bude jmenovat Venturi VBB-3. Má ho pohánět elektromotor o výkonu okolo 3000 koní.

Toto obrovské stádo ale bude muset utáhnout extrémní zátěž v podobě baterií, které se skrývají rovnoměrně uložené pod aerodynamickou kapotou vozu. Venturi zatím nespecifikovalo jejich počet, váhu nebo kapacitu. Vše se ještě totiž může měnit, auto si odbude svůj debut až 10. srpna.

Ten den totiž začíná slavná akce Speedweek na Bonneville Salt Flats v Utahu, tedy známém místě, kde se překonávají rychlostí rekordy už desítky let. Samotná rekordní jízda je ovšem plánovaná až na 12. nebo 18. září.

Za volant elektromobilu usedne jezdec Roger Schroer, který řídil i při minulé rekordní jízdě. Nejprve se pokusí překonat hranici 600 km/h. Pak se vůz vrátí do dílny, aby se v roce 2014 pokusil prorazit bariéru 700 km/h. I pak je ale podle Venturi prostor ke zvyšování rekordní laťky.

 

Související