Mobius už má zkušenosti s výrobou levných aut - produkuje malé vozítko One. Nyní chystá model Mobius Two, který je postavený tak, aby mohl proniknout i těžším terénem a zpřístupnil tak i zapadlé kouty africké divočiny.

Novinka má pouze čelní sklo. Boční okna nebo zadní dveře chybí. Auto nemá ani klimatizaci, takže cestující průvan spíše uvítají. Alespoň že je v základní výbavě střecha a jednoduše navržená příď.

Díky chybějícím dílům se podařilo výrobci snížit náklady na minimum. Přitom Mobius Two má světlou výšku 35 cm, spodní část chrání krytý podvozek a průchod terénem usnadní i pohon všech kol.

Uspořádání vozu lze navíc modifikovat. K dostání tak bude verze, která uveze až osm cestujících nebo varianta určená pro transport nákladu. Ta unese zátěž o váze 500 kg.

Automobilka zatím nechce zveřejnit motor, který se objeví pod kapotou. Její první model ale pohání benzinový dvoulitr Toyota. Dá se tedy očekávat stejný nebo podobný motor. Prototyp zatím projel 2500 km okolo Keni.

Mobius Two by měl v přepočtu stát 120 tisíc korun. Navíc podle výrobce jde o lehce opravitelné auto s dobře dostupnými součástkami, takže i provoz bude vyžadovat minimální náklady.

Otázkou zůstává, zda bude mít levné auto úspěch. Zkušenosti Indického výrobce Tata, který nabízí laciné městské autíčko Nano ukazují, že pro řadu chudých motoristů jde pořád o nedostupný luxus. Ti proto často preferují levné mopedy.

Související