Štěkot sousedova psa, rachot motorové pily v sousedství, výskot dětí z nedalekého dětského hřiště. Nyní volají lidé, které obtěžuje takzvaný „dočasný hluk“, místního hygienika. Ten hluk změří, udělí pokutu, soused se odvolá a celá věc se táhne několik let. Už brzy se ale postup hodně zjednoduší. Koho bude otravovat hluk, zavolá rovnou na svou radnici, která okamžitě rozhodne, jestli hřiště, psa nebo pilu povoluje, nebo ne. Alespoň tak to stanovuje nový zákon o hluku, který právě dokončuje ministerstvo zdravotnictví a jehož obsah HN přednostně získaly. „Vycházíme z toho, co je obvyklé v jiných evropských zemích, a z doporučení, která dává Světová zdravotnická organizace. V Česku máme hlukovou legislativu ze sedmdesátých let, je třeba ji zmodernizovat,“ říká jedna z autorek zákona Dana Potužníková z ministerstva zdravotnictví.

Obce povolí jen to, co lidé snesou

Jedna z těchto novinek například je převedení státních kompetencí na obce. "Právě ty vědí nejlépe, jakou hlukovou zátěž její obyvatelé unesou. Proto o koncertech, dětských hřištích nebo hlučných sousedech nebude rozhodovat hygienik, ale přímo starosta nebo zastupitelstvo," plánuje Potužníková.

O hluku, který pochází z dopravy nebo z továren, průmyslových hal nebo skladů, ovšem nadále bude rozhodovat stát. „Obce budou rozhodovat jen o takzvaném dočasném hluku, který většinou způsobuje někdo v sousedství a nemá přímý vliv na lidské zdraví. Nyní to je bohužel tak, že obce povolují kolik koncertů chtějí, protože jim to přináší peníze do obecní kasy. Když si pak lidé stěžují, odkážou lidi k hygienikovi, tedy na stát, a celá věc se pak vleče. Nově obce vymezí zvláštní vyhláškou, kdo a jak smí na jejich územích hlučet, a ponesou za to  zodpovědnost,“ dodává zástupkyně hlavního hygienika Viera Šedivá. Tedy pokud budou lidé s hlukem poblíž svého domu nespokojeni, budou si stěžovat rovnou u svého starosty nebo zastupitele. Obce se tak podle představ ministerstva dostanou pod přímý tlak a budou muset hlučnost v obydlených částech skutečně řešit.

 

Kdo chce stavět, musí si pohlídat zónu

Další z novinek, které zákon přináší, je rozdělení Česka do čtyř hlukových zón označených A, B, C, D. Zóna A představuje nejméně hlučnou, D naopak nejhlučnější. Zóny D budou například poblíž letišť, železničních nebo silničních koridorů či v rušných turistických centrech měst. Už nyní vznikají takzvané hlukové mapy České republiky, které pomocí měření, statistiky a 3D modelování určují, jaká část zástavby patří do jak hlučné zóny.
„Pokud se někdo rozhodne postavit si dům v takzvané déčkové zóně, například přímo u přistávací dráhy letiště, bude muset počítat s tím, že venkovní hluk prostě bude vyšší. Už nebude moci požadovat po letišti nebo po ředitelství silnic a dálnic, aby hluk v okolí domu ztišilo,“ vysvětluje Šedivá. Novinka se přitom bude týkat jen venkovního hluku, hodnoty vnitřního hluku zůstanou ve všech zónách stanoveny stejně na úrovni jako nyní.

Autoři zákona očekávají, že rozdělením Česka do hlukových zón, které budou i součástí územních plánů, vzniknou i změny v cenách stavebních pozemků. Ty v „déčkových“ zónách budou zřejmě levnější. „Pro lidi, kteří si již dům nebo byt koupili a bydlí, se vlastně nic nemění. Novinka se týká jen těch, kteří budou stavět. Nemůžete čekat, že když si postavíte dům u dálničního koridoru, budete mít stejné ticho jako na samotě u lesa na Vysočině,“ uvádí příklad Potužníková. Ani v nejhlučnějších, déčkových zónách ale venkovní hluk nebude moci přesáhnout hodnotu 60 decibelů ve dne. Nejvíc by se novinka měla dotknout provozovatelů dopravy, jako například Správy železniční a dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic nebo letišť. „Právě na ně chceme tlačit, aby ty své nejhlučnější zóny zmenšili co nejvíce, například výstavbou protihlukových stěn,“ ujišťuje Šedivá.

Nový zákon o hluku je nyní ve fázi věcného záměru a ministerstvo ho ještě bude konzultovat s ostatními resorty. Jestli vše půjde hladce, začnou nová pravidla platit do tří let. Autoři zákona zdůrazňují, že hlukové limity uvnitř bytů, tedy maximálně 50 decibelů v noci a 60 ve dne, se nijak měnit nebudou.