Odborníci v tokijském Advanced Institute of Industrial Technology (AIIT) pracují na novém systému, který by měl zabránit krádežím aut. Je totiž schopný rozpoznat pozadí majitele vozu. Pokud si do auta sedne někdo jiný, vůz nenastartuje.

Stačí k tomu obyčejná sedačka, v jejíž sedací části je instalovaná matice senzorů. Celkem jich je 360 a každý z nich měří nezávisle tlak určité části řidičova pozadí.

Data jsou poté odeslána do počítače, který z nich sestaví jakousi mapu. Na ní jsou například zaznamenané nejvyšší naměřená hodnota tlaku, místo kontaktu a další údaje. Díky tomu lze určit identitu konkrétního člověka. Systém podle zástupců AIIT pracuje zatím s 98 procentní přesností.

Majitel vozu může do systému naprogramovat všechny osoby, které s autem budou jezdit. Bude existovat i možnost vypnutí systému a tím umožnit krátkodobé řízení jinému člověku. Vývojáři se ale zatím nezmínili, zda bude nutné zařízení přeprogramovat, dojde-li k rychlému zhubnutí či ztloustnutí majitele.

Inženýři se nyní chtějí domluvit s výrobci aut na implementaci jejich zařízení. Podle odhadu japonského listu The Nikkei by se tak mohlo podařit dostat tento systém do skutečného provozu během dvou až tří let.

Související