Na Silvestra končí roční přechodné období, kdy mohli mít řidiči v autě lékárničku se starým i novým obsahem. Od 1. ledna ale platí už pouze ty nové. Ty přidávají do obsahu některé předměty, které by měly při případné nehodě a nutném rychlém zásahu ještě lépe pomoci.

Nově jsou v autolékárničce například nerezové nůžky se zaoblenými hroty a ostřím minimálně 15 cm dlouhým. Ty by měly na rozdíl od těch předchozích umožnit přestřihnutí například bezpečnostního pásu, pokud to bude potřeba.


Po vzoru Slovenska se i v českých autolékárničkách nově objeví karta, která bude řidičovi obrázky a textem pomáhat při nutném zásahu. Kvůli možnému podchlazení zraněného člověka je v lékárničce také termoizolační fólie. Oživování mají usnadnit resuscitační maska a rouška.

Většina řidičů ale svou autolékárničku nikdy neotevře. A neotevřela ani tu minulou. Pokud ji nevyužijí v domácí zdravotní výbavě, rozhodně by neměla skončit v koši. Neplatná autolékárnička totiž ještě může pomoci charitě nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Pomoc pro Afghánistán

Například vojáci z Žatce a Lipníka nad Bečvou shromážděné lékárničky odvezou do Afghánistánu, kde pomohou místní armádě a policii. Myšlenka vznikla v základní škole v Lipníku nad Bečvou, místní děti začaly vybírat staré autolékárničky a s pomocí humanitární organizace Adra je pošlou do Afriky.

Odtud nápad převzala místní vojenská základna a následně i žatečtí vojáci. "Od začátku roku 2011 budou příslušníci 7. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar působit v Afghánistánu. Lékárničky, které neodpovídají naší legislativě, tam mohou ještě hodně pomoci. Národní armáda a policie tam nemá dostatek zdravotnických prostředků, " řekla ČTK mluvčí velitelství 4. brigády rychlého nasazení v Žatci Lada Kovářová. Pokud by se lékárniček sešlo opravdu hodně, rozdali by je vojáci i do místních škol.

Celou lékárničku nebo její neporušený obsah s platným datem spotřeby mohou lidé odevzdávat u vojenských útvarů v Žatci a Lipníku nad Bečvou do 31. ledna. Ani pozdějšímu předání se ale vojáci nebrání, do Afghánistánu je budou stejně vozit postupně. Kolik lékárniček vojáci dovezou, zatím není jasné. "Jedna spediční společnost nám přislíbila kolem 2000 lékárniček," dodala Kovářová.

Obsah autolékárničky od 1.1.2011:
- isotermická fólie (rozměry min. 200 x 140 cm)
- nůžky o délce 15cm se zaoblenými hroty a v antikorozní úpravě
- 1 pár chirurgických rukavic v obalu
- resusčitační maska s výdechovou chlopní a filtrem
- rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm)
- letáček o postupu při zvládání dopravní nehody (karta první pomoci)
- náplast hladká na cívce a náplast s polštářkem
- šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 x 1360 x 960 mm)
- obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře 8 cm)
- obvaz hotový se 2 polštářky (šíře 8 cm)
- obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)

Související