Elektrárenská skupina ČEZ podala žalobu na mosteckou uhelnou společnost Czech Coal. Chce po ní více než deset miliard korun za ztráty způsobené tím, že Czech Coal nedodržuje smlouvy o dodávkách uhlí z roku 2005.

ČEZ obviňuje Czech Coal rovněž ze zmaření zamýšleného projektu nových tepelných elektráren v lokalitě Počerady v původně sjednané podobě. "Zároveň se ČEZ domáhá svého práva na férové zacházení v situaci, kdy se bez dodávek uhlí od Czech Coal do uhelné elektrárny Počerady neobejde a kdy ČEZ vzniká ekonomická újma," uvedla pro ČTK mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Czech Coal se chce s novými informacemi nejprve seznámit, poté se k situaci vyjádří, řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová.

Tlačí na nás

Těžařská společnost podle ČEZ svým jednáním opakovaně porušovala pravidla hospodářské soutěže. Podnik údajně také stupňoval nátlak na ČEZ k přenechání elektrárny Počerady za velmi nevýhodných podmínek.

ČEZ má podle mluvčí dále zájem na dosažení dohody s Czech Coal na zajištění dodávek uhlí do uhelných bloků v Počeradech a jejich modernizaci nebo náhradu novými jednotkami. "Za tím účelem pokračuje s Czech Coal v jednání," dodala Nováková.

Spor mezi firmami se táhne prakticky od okamžiku uzavření smlouvy. Již před více než před třemi lety podal ČEZ na Czech Coal – tehdy ještě působil pod svým původním názvem Mostecká uhelná – žalobu, aby firma plnila dohody a vydala nasmlouvanou surovinu. Ta měla směřovat do elektrárny ČEZ v Počeradech. "Těžaři prakticky podmínili dodávky uhlí pro Počerady zrušením limitů," uvedl tehdy HN výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Žaloba o uvedených deset miliard je tak pokračováním dlouhodobého sporu mezi oběma firmami.

Původní žádost z roku 2007, aby soud nařídil Czech Coal uzavření dlouhodobé kupní smlouvy na dodávky uhlí, přitom nyní ČEZ stáhl.

Czech Coal vlastní Petr Pudil a Vasil Bobela z 51 procent, prostřednictvím nizozemské Czech Coal N.V. Zbytek ovládá přes kyperský Indoverse Czech Coal Investments finančník Pavel Tykač.

Před lety byl opačný spor

Paradoxní přitom je, že pár let před tím tady byl přesně opačný spor. Mostecká uhelná si tehdy stěžovala, že ji ČEZ diskriminuje, protože od ní odmítá odebrat nasmlouvané uhlí – a od jejích konkurentů přitom odebral celé sjednané množství.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal tehdy ČEZu desetimilionovou pokutu za zneužití dominantního postavení, ČEZ navíc zaplatil Mostecké uhelné za neodebrané uhlí penále 457 milionů korun. Týdeník Respekt přitom upozornil na to, že si jedna z dceřinných firem ČEZu naopak stěžovala, že Mostecká uhelná ani přes urgence nebyla schopna dodat nasmlouvané uhlí.