Nové Porsche Cayenne přijde na trh letos v květnu, po dlouhých sedmi letech od uvedení první generace, která přivedla k jinak sportovní značce řadu nových zákazníků. Jak se na vůz exkluzivní stuttgartské značky sluší, přijde luxusní SUV s řadou novinek.

Předně bude nový Cayenne o celých 185 kg lehčí, než jeho předchůdce, a to i při nárůstu velikosti ve všech směrech: na délku měří o pět centimetrů víc než v předchozí generaci, na šířku o centimetr. Rozvor narostl o čtyři centimetry.

Vedle vnějších rozměrů ale poroste i místo na palubě, také díky čtyřcentimetrovému nárůstu rozvoru. Kromě místa se má zlepšit i variabilita vnitřního prostoru, například zadní řada sedadel bude podélně posunovatelná o 160 milimetrů. Znatelně se zvětší i zavazadlový prostor, z původních 540 litrů naroste na obřích 670 litrů.

Nárůst rozměrů ale není jedinou změnou. Nejdůležitější novinky se totiž odehrají pod kapotou, ať už jde o nové (nebo alespoň modernizované) motory, nebo o osmistupňovou automatickou převodovku, která bude s naprostou většinou motorů spojena.

Doba si žádá ohleduplnost k životnímu prostřední, a i na to má Porsche odpověď: kromě nižší hmotnosti, úspornějších motorů i převodovky dodá systém stop&start, který má kombinovanou spotřebu snížit až o kouzelných 23%.


Tím ale vůbec nejzajímavějším bude hybridní motor, na který klade Porsche velký důraz. Systém sestává, jako obvykle, ze dvou motorů: ze spalovacího benzinového šestiválce 3,0 TFSI od Audi, a elektromotoru. Vidlicový šestiválec přeplňovaný kompresorem disponuje výkonem 245 kW (při 5500-6500 ot./min) a elektromotor, pracující ve dvou rychlostních pásmech, má výkon 34kW (při 1150 ot./min). Výsledný výkon celé hybridní soustavy je 379 koní, neboli 279 kW (při 5500 ot./min), a maximální točivý moment 580 Nm je dosažen už v 1000 ot./min.

Je důležité zmínit, že Cayenne bude plnohodnotný hybrid (neboli full-hybrid), takže jeho elektromotor dokáže samostatně hýbat s celým autem, a to až do rychlosti 60 km/h. Nepomáhá přitom jen při rozjezdech, ale i při akceleraci i ve vyšších rychlostech. Spalovací motor jím může být nahrazen kdykoli není potřeba až do rychlosti 156 km/h.

Stará dobrá škola

Nesmíme ale zapomínat na řadu starých dobrých konvenčních motorů, zejména tedy zážehových. Základní verzi bude pohánět vidlicový šestiválec 3.6 V6, a jako jedinou ji bude možné koupit s šestistupňovou manuální převodovkou, a osmistupňový automat Tiptronic S pro ni bude za příplatek. Pro všechny ostatní motory bude dodáván sériově.

Druhou verzí bude Cayenne S s atmosférickým osmiválcovým motorem, oním automatem a systémem stop&start. Udávaná spotřeba je díky tomu všemu nečekaně dobrá, v kombinovaném provozu se prý zastaví na 10,5 l/100 km. Nejsilnějším z nabídky bude prozatím Porsche Cayenne Turbo, jehož pohon zajistí přeplňovaný osmiválec a udávaná kombinovaná spotřeba 11,5 l/100 km zní velmi optimisticky.

No a nesmíme zapomenout ani na naftovou verzi, Porsche Cayenne Diesel. S naftovým motorem 3.0 V6 TDI, pocházejícím od Audi, bude naftový Cayenne nejslabším motorem z celé nabídky. Zato ale nabídne výbornou spotřebu 7,4 l/100 km, čímž se dokonce stává nejúspornějším vozem celé automobilky Porsche. S osmistupňovým automatem přitom zrychlí z 0-100 km/h za slušných 7,8 sekundy.

 

Související