Předseda britské Konzervativní strany David Cameron slíbil voličům, že pokud zvítězí v červnových volbách „postaví Británii zpět na nohy“. Učinil tak ve čtvrtek v závěrečné řeči na sjezdu své strany v Manchesteru.

Konzervativci jsou ve všech průzkumech favority před volbami, které musí být do června 2010. Ve svém projevu jejich lídr, uvedl, že jeho strana v případě vítězství zreformuje školství a sociální systém. Slíbil také rychle provést „bolestné škrty“ ve státních výdajích.

Neřekl, zda uspořádá referendum o Lisabonské smlouvě, ale prohlásil, že Evropská unie potřebuje decentralizaci. Celkově však mluvil spíše v obecných pojmech, tématem celého proslovu byla odpovědnost každého jednoho občana Velké Británie.

„Poznatek, že tím, co drží společnost pohromadě, je zodpovědnost, a že dobrá společnost je zodpovědná společnost. To je to, o čem mluvím a o čem bude jakákoliv vláda, kterou povedu,“ prohlásil Cameron, který se ostře opřel do politiky labouristů.

„Kdo učinil chudé chudšími? Kdo dopustil růst nezaměstnanosti mezi mladými? Kdo zvětšil nerovnost ve společnosti? Ne ti hrozní toryové, ale vy – labouristé. Vy jste ti, kdo toto všechno udělal naší společnosti,“ znělo od řečnického pultu.

Ostré kritice bylo podrobeno také rozrůstání státu do řady sfér lidské činnosti a vysoké výdaje státní pokladny. „Víte, co je na jejich velké vládě nejhorší?“ pokračoval Cameron. „Nejsou to náklady, ačkoliv i ty jsou dost špatné. Je to stálá eroze odpovědnosti.“

Ve stínu Lisabonu

Tím, o co bude usilovat případná konzervativní vláda, by tak podle jejího pravděpodobného předsedy mělo být „nové vybudování odpovědnosti“ v britské společnosti.

„Nebudeme řešit naše problémy větší vládou. Budeme naše problémy řešit silnější společností. Silnějšími rodinami. Silnějšími komunitami. Silnější zemí,“ dodal Cameron s tím, že cesta z krize rozhodně nebude bezbolestná.

Právě protikrizová opatření měla být jedním z hlavních témat konference. Zastínily je však spory kolem Lisabonské smlouvy. David Cameron je sice jejím známým odpůrcem, na otázky kolem referenda ale odpovídal vyhýbavě. Naopak euroskeptické křídlo ho jednoznačně podporuje, podle britských televizí na sjezdu kolovala i petice pro Václava Klause, aby s podpisem počkal.

Na sjezdu strany se debatovalo i o dalších otázkách. Stínový ministr vnitra Chris Grayling například předložil svůj plán na boj s rozrůstajícím se alkoholismem. Chce zvýšit daně z prodeje alkoholu a omezit prodej levných alkoholických nápojů v supermarketech.

Grayling také uvedl, že je nutná revize zákonů o imigraci. Chce zavést strop, který by omezil počet lidí, kteří ročně mohou přijít do Velké Británie za prací.