Německá firma vyrobila ekologickou verzi vozu trabant. Prototyp legendárního východoněmeckého automobilu by se měl představit v září na mezinárodním autosalonu v německém Frankfurtu. Napsal to dnes britský zpravodajský server BBC.

Nápad obnovit výrobu kdysi oblíbeného automobilu měla před dvěma lety bavorská firma miniaturních vozidel a letadel Herpa. Na frankfurtském veletrhu v roce 2007 a prostřednictvím internetu oslovila 14.000 lidí. Údajně 93 procent z nich projekt podpořilo. Lidé se rovněž vyslovili pro to, aby automobil stál zhruba 10.000 eur (asi 257.000 korun).

Podle mluvčího firmy Herpa Daniela Stieglera bude nový model jednoduchý, bez zbytečných ozdob, ale jinak se bude od "komunistického" originálu zcela lišit. "Původní trabant byl malé zapáchající auto," řekl Stiegler BBC. "Nyní máme e-trabant, který je ekologický a ekonomický," dodal.

Trabant do stanice Západ - čtěte ZDE

Legendární trabanty se vyráběly v saské fabrice VEB Sachsenring Automobilwerke ve Cvikově (Zwickau) od listopadu 1957 do jara 1991. Vyrobilo se jich více než tři miliony. Navzdory minimálnímu vnitřnímu prostoru a slabému motoru si trabant během let získal řadu příznivců. Původní vozy dnes patří i mezi sběratelsky cenný artikl.

Konzorcium Herpy, Indikaru a německé inženýrské společnosti IAV nyní chce zaujmout velké výrobce aut, kteří by mohli nový trabant vyrábět v masovém měřítku, nebo drobné výrobce, kteří by z modelu udělali specializovaný produkt, napsal BBC.

Související