S rozšířením spamu souvisí růst tzv. botnetů, tedy sítí ovládaných počítačů, přes které počítačoví podvodníci šíří nevyžádanou poštu a škodlivé programy. Nově se do botnetů od dubna do června zapojilo 14 milionů počítačů, což znamená proti číslům před čtvrt rokem nárůst o 16 procent. V průměru je každý den infikováno asi 150 tisíc nových počítačů, tedy zhruba pětina PC, která si lidé po svět každý den koupí.

Největší nárůst botnetů zaznamenala Jižní Korea. Za poslední čtvrtletí se množství infikovaných počítačů v této zemi zvýšilo o 45 procent. Tyto botnety byly na počátku července použity k útokům proti Bílému domu a newyorské burze.

Nejrozšířenější skupinou škodlivého softwaru se staly programy typu autorun, které se v počítači samy spustí bez akce uživatele. Tento software se nejčastěji šíří prostřednictvím přenosných USB pamětí.


V souvislosti s růstem popularity sociálních sítí jako je Twitter nebo Facebook se na ně stále více zaměřuje pozornost počítačových zločinců.

Uživatele Twitteru ohrožoval například červ Mikeey a nové varianty červa Koobface. Odkazy na škodlivé weby zde byly šířeny v diskusních příspěvcích a využívaly i služeb pro zkracování odkazů. Množství účtů v Twitteru, které jsou používány k rozesílání spamu, stále roste. Několikrát byly kompromitovány také přímo účty správců systému, čímž podvodníci získali přístup k účtům známých lidí jako je Britney Spears nebo Barack Obama.