Obama si k předání elektrických nákladních vozů, které stojí na podvozku automobilky Avia a mají i kabinu této značky, vybral pro úterní předání prostranství před washingtonským Kapitolem. Zavedení těchto aut s nulovými emisemi je americkou administrativou vnímáno jako jeden z průlomových kroků v nákladní automobilové dopravě pro města, řekl dnes ČTK mediální zástupce Avie Tomáš Zdechovský.

"Americká administrativa se právě v době krize chce zaměřit na ekologický pohon vozidel. Je to počátek nového vývoje akumulátorů a elektrických motorů a je to nová generace dopravy ve městech," řekl Zdechovský. Obama podporuje alternativní zdroje energie dlouhodobě mimo jiné i kvůli snaze snížit závislost USA na dovozech ropy.

Auta s nulovými emisemi převzali například zástupci nápojové firmy Coca Cola a telekomunikační AT&T. Vozy pod názvem Newton postavila britská společnost Tanfield a americká firma Smith, jejíž název bude na přední masce aut. Tanfield Group zároveň už více než pět let spolupracuje při dodávkách elektrických vozů do Velké Británie.

Avia elektrické vozy slavnostně představí v Česku v září, řekl Zdechovský s tím, že v posledních týdnech firma zaznamenala o tyto vozy v tuzemsku zvýšený zájem.

Zelené zdroje mají u Obamy zelenou

Obama podporuje alternativní zdroje energie dlouhodobě mimo jiné kvůli snaze snížit závislost USA na dovozech ropy. "Máme na vybranou. Můžeme zůstat největším světovým dovozcem ropy, nebo se můžeme stát největším světovým vývozcem čisté energie," uvedl například v květnu na vojenské základně Nellis nedaleko nevadského Las Vegas.

"Pro společnost Avia Ashok Leyland Motors to signalizuje rozšíření účasti v sektoru ´zelené´ dopravy, kde se nabízí velký výrobní potenciál," uvedla Avia v prohlášení. Doplnila, že s Tanfield Group spolupracuje při dodávkách elektrických vozů do Velké Británie už více než pět let.

Kromě spolupráce na výrobě elektromobilů vyrábí Avia vozidla vybavená motory Cummins, která mohou mít tři typy sklopných kabin a až 40 druhů nástaveb pro nejrůznější účely využití. Důležitými exportními trhy firmy kromě Británie jsou Irsko, Francie a Nizozemsko.

Avia se podle Zdechovského spolupodílí i na vývoji prototypu elektrického autobusu. "Pro Avii je to obrovská příležitost podílet se na projektu, který je světový a patří k nejmodernějším technologiím na světě," dodal.

Avia vyrábí nákladní vozy střední třídy. Firmu vlastní indická skupina Ashok Leyland, loni vyrobila 474 vozů, což je o třetinu méně, než v roce 2007. Prodej klesl o 18 procent na 583 aut.

Kromě spolupráce na výrobě elektromobilů vyrábí Avia vozidla vybavená motory Cummins, která mohou mít tři typy sklopných kabin a až 40 druhů nástaveb pro nejrůznější účely využití. Důležitými exportními trhy firmy kromě Británie jsou Irsko, Francie a Nizozemsko.