Česko má již 28. pacienta s nákazou prasečí chřipky. Nákazu potvrdila Národní referenční laboratoř. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK v pondělí sdělil, že dívka, která přijela z Londýna, se léčí doma a je v dobrém stavu.

Dívka se vrátila z Británie v sobotu. Tentýž den ji vyšetřili lékaři ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, kteří jí předepsali antivirotika.

Do styku s dívkou přišli dva příbuzní, oba jsou zdrávi. S dalšími šesti lidmi pobývala a vrátila se z Británie. Tito lidé jsou ponecháni v domácí izolaci a nemají nyní žádné obtíže, uvedlo ministerstvo.

Z 28 nakažených se jich 16 do Česka vrátilo ze Spojených států, šest z Británie, dva z Japonska. Jeden pacient před nákazou pobýval v Thajsku, jeden v Nizozemsku. O víkendu se objevil už druhý případ, kdy se prasečí chřipkou nakazil někdo přímo v tuzemsku. Infekci lékaři potvrdili u mladé ženy zaměstnané v obchodě v centru Prahy, která často přicházela do styku s cizinci.

Od konce dubna bylo v ČR hlášeno celkem 506 lidí, kteří měli dýchací potíže a pro podezření z nákazy prasečí chřipkou vyhledali lékaře. Z nich v 28 případech lékaři infekci A(H1N1) potvrdili, ve 460 případech nákazu vyloučili. Na výsledek 18 laboratorních testů se čeká.

V nemocnici je nyní osm lidí. Tři pacienti leží na Bulovce, jeden v Českých Budějovicích, dva lidé jsou na infekci v Pardubicích. Po jednom pacientovi se léčí v Jihomoravském kraji a na infekci v Opavě. Ostatní jsou v izolaci doma.

Na podzim hrozí mutace chřipek

Epidemiologové se obávají podzimu, kdy může udeřit druhá vlna chřipky. Kromě běžné sezonní chřipky se mohou potkat dva viry: takzvaný mexický A(H1N1) s virem ptačím A(H5N1). Zatímco první se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus se šíří špatně, ale způsobuje víc úmrtí.

Existují přirozené postupy k zvýšení odolnosti proti virové infekci, radí psycholožka Marcela Slavíčková, která se zabývá východní medicínou. "Nenakazíme se, pokud posílíme správné funkce a obranu těla," tvrdí.

Obranyschopnost oslabuje i nadměrně vlhké léto, tělu prospěje změnit stravování. "Je žádoucí jíst čerstvou, tepelně opracovanou stravu, která je připravena ze surovin v přírodní formě. Jíme zeleninu, obiloviny (raději celé zrno než mouku), nepatrné množství masa a ovoce a dalších potravin," radí. Naopak vynechat doporučuje například zmrzlinu nebo alkohol, stejně jako mléko a mléčné výrobky, které zahleňují organismus a oslabují jeho výkon.

Ve světě se zatím novou chřipkou A(H1N1) nakazilo již více než 100.000 lidí. Nejzatíženějšími evropskými zeměmi jsou Británie, Španělsko, Francie a Německo, kde počet nakažených stále roste. Nyní je v Evropě přes 11.000 případů, z toho nejvíce v Británii. Britská vláda odhadla, že virus A(H1N1) by si mohl vyžádat v Británii během zimy až 65.000 obětí.