Překvapení na britské politické scéně ve středu večer vyvolala ministryně pro evropské záležitosti Glenys Kinnocková, když ve Štrasburku označila bývalého premiéra Tonyho Blaira za oficiálního kandidáta země na ještě neexistující funkci "prezidenta" Evropské unie.

"Britská vláda podporuje kandidaturu Tonyho Blaira na prezidenta Rady EU," prohlásila Kinnocková. Tuto funkci, stejně jako ministra zahraničí unie, zavádí lisabonská smlouva o reformě unijních institucí, kterou ještě musejí schválit Irové v referendu.

I když se o zájmu Tonyho Blaira o tuto funkci v kuloárech hovoří už dlouho, on sám se veřejně nikdy nevyjádřil. Kinnocková, která patří v Labouristické straně k Blairovým spojencům, však ve Štrasburku dala najevo, že vláda s ním už o celé věci jednala.

Její prohlášení ale překvapilo i samotného Blaira, Downing Street a britské diplomaty. "Nic se nezměnilo. Funkce neexistuje, a tak není na co kandidovat," řekl Blairův mluvčí.

Úřad premiéra premiéra Gordona Browna se dosud veřejným prohlášením na toto téma vyhýbal a čekal, až vstoupí lisabonská smlouva v platnost. Brownův mluvčí také reagoval na prohlášení Kinnockové opatrně.

"Neřekl bych, že jde o oznámení," uvedl mluvčí Downing Street. "Pokud se Tony Blair rozhodne a taková funkce bude existovat, tak premiér bude takovou kandidaturu podporovat."

List The Guardian připomněl, že Blair se během deseti let ve funkci ministerského předsedy vyhnul přijetí společné měny eura a šel do války v Iráku přes odpor řady evropských zemí, což mu řada lidí nezapomněla.

Podle deníku patří k odpůrcům "prezidenta Blaira" premiéři Švédska a Španělska Fredrik Reinfeldt a José Luis Zapatero. Nadšena prý není ani německá kancléřka Angela Merkelová.

K Blairový stoupencům patří francouzský prezident Nicolas Sarkozy, ale ani on ho veřejně nepodpořil.

Konzervativní stínový ministr zahraničí William Hague kritizoval vytvoření takové funkce vůbec, protože prý povede k další centralizaci moci v Bruselu. "V případě tak ambiciózního manipulátora, jakým je Tony Blair, to je prakticky jisté. Neměl by se k takové funkci dostat ani na dohled," řekl Hague.