Volkswagen, který loni prodal rekordních 10,3 milionu osobních a nákladních aut, v tomto roce odbyt mírně zvýší. Na včerejším shromáždění zaměstnanců kmenového závodu v dolnosaském Wolfsburgu to uvedl generální ředitel a předseda představenstva Volkswagenu Matthias Müller.

Podle něj je na prodejních číslech koncernu vidět "sílící trend". Říjnový prodej všech motorových vozidel meziročně stoupl o 8,2 procenta na 940 tisíc. "Věřím, že dva měsíce, které zbývají do konce roku, tento příznivý trend potvrdí," prohlásil Müller.

Pokud tomu tak skutečně bude, pak je velice pravděpodobné, že Volkswagen se také letos stane světovou automobilovou jedničkou. Ale bude to těsné vítězství. Stejně jako loni.

Konkurenční zápolení automobilek

V souboji o pomyslný automobilový trůn zatím těsně vede japonská Toyota, která během ledna až září prodala téměř 7,8 milionu osobních a lehkých užitkových aut. Vyplývá to z analýzy, kterou HN poskytla německá pobočka poradenské firmy EY. Její autoři ale upozorňují, že čísla za Volkswagen nezahrnují lehká užitková auta.

Toyota za letošní leden až září ale vydělala o 16 procent více než Volkswagen se ziskovou marží 7,1 procenta, zatímco německá automobilka dosáhla 6,2 procenta.