Japonská značka Subaru bývala dlouhá léta synonymem pro sportovní svezení. Model Impreza WRX STI, z jehož označení časem vypadl název původního modelu a zůstaly pouze zkratky, patřil k nejoblíbenějším rallyovým vozům. Výroba Subaru WRX STI pro evropský trh však v dubnu skončí. Poslední auta se dají objednávat v lednu.

"Začátkem září vstupuje v platnost nová emisní norma Euro 6c, kterou se Subaru rozhodlo neplnit. Vývojové a homologační náklady by neodpovídaly obchodnímu potenciálu modelu, jehož se v Evropě loni prodalo kolem šesti set kusů," uvedl hlavní důvod Zdeněk Zikmund, ředitel prodeje a marketingu Subaru ČR.

V Česku přitom bylo WRX STI relativně populárním autem. V letošním roce se jich prodalo 57 kusů, tedy téměř desetina celoevropských čísel. K tomu je ale nutné dodat, že v Česku se zatím na rozdíl od většiny ostatních koní nepřiplácí za vysoký výkon nebo objem motoru nových aut.

Nová emisní norma není jedinou příčinou konce ikonického sporťáku. Subaru typické výrobou aut s pohonem všech kol se za poslední roky výrazně posunulo z role sportovně laděné značky do pozice výrobce maximálně akcentující bezpečnost. "Chceme být v tomto směru lepší než Volvo," tvrdí Zikmund.

Na českém trhu se začala prodávat pátá generace rodinného hatchbacku Impreza, který v japonských testech JNCAP získal na základně svých výsledků v nárazových a dalších testech titul nejbezpečnějšího auta všech dob.

Impreza se v Česku prodává od 560 tisíc korun s tím, že i základní verze samozřejmě disponuje pohonem všech kol. Mezi standardní bezpečnostní výbavu patří i systém kamer EyeSight, který umožňuje například předkolizní brzdění, funkci adaptivního tempomatu udržující automaticky vzdálenost od vpředu jedoucích aut, nebo hlídání přejetí jízdního pruhu. EyeSight nejlépe funguje s automatickou převodovkou, takže ta je také součástí každé imprezy.

Další příčinou konce sportovního vozu WRX STI je čím dál zřetelnější zaměření značky na poloterénní vozy kategorie SUV. Nejprodávanějšími vozy značky Subaru v Česku jsou právě modely SUV Outback, Forester a XV, které se v nejbližších týdnech dočká generační obměny.