Rolls-Royce představil v Praze osmou generaci svého největšího modelu Phantom. Předchůdce se vyráběl od roku 2003, tedy dlouhých čtrnáct let.

Novinka dostala moderní technologie počínaje masivním použitím hliníku přes laserové světlomety až po dvojici turbodmychadel, která dopují dvanáctiválcový motor o objemu 6,75 litrů a dodávají mu výkon až 563 koňských sil.

Výrazně se proměnila i přístrojová deska, kterou nyní tvoří displeje imitující klasické ručičkové budíky. Na její skleněný povrch si může majitel auta nechat z 3D tiskárny vyrobit před spolujezdcem jakýkoli motiv.

Rolls Royce Phantom se dá již nyní objednávat, první zákazníci dostanou své vozy začátkem příštího roku. Ceny se pohybují od 375 tisíc eur plus DPH, takže přibližně od jedenácti milionů korun za kratší provedení. Prodloužená verze stojí minimálně 450 tisíc bez daně.

"První zájemci o auto z Česka už zaplatili zálohu ještě dříve, než vůz viděli," uvedl Karel Kadlec, ředitel Rolls-Royce Motor Cars v Praze.

Nový Rolls-Royce Phantom se nebude na rozdíl od předchůdce nabízet kromě klasické limuzíny i jako kupé nebo kabriolet, zato příští rok přijede provedení s pohonem všech kol. Mělo by jít o vyvýšené auto ve stylu SUV, i když takové označení je pro značku s trochou nadsázky sprostým slovem a nepoužívá ho. Každopádně i na tento vůz už české zastoupení značky eviduje zájemce ochotné zaplatit zálohu.