Přeplňovaný motor byl pro Ferrari dlouhá léta tabu. Až před třemi a půl lety představila italská automobilka otevřený model California T s dvakrát přeplňovaný osmiválcem. Ten již brzy nahradí model s malebným a úplně novým jménem Portofino.

Zbytek automobilu ale sází na již osvědčený recept. Z Californie T si novinka půjčuje třeba pevnou sklápěcí střechu nebo dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválcový motor o objemu 3.9 litru, tedy dva nejvýraznější prvky čtyřmístného otevřeného vozu. Jedním dechem je ale potřeba dodat, že pohonná jednotka, patřící do rodiny nominované v letech 2016 a 2017 na cenu o Mezinárodní motor roku, prošla řadou úprav.

Nové jsou ojnice, písty nebo systém sání. K úpravám došlo i v oblasti výfukového potrubí, jejich výsledkem je zmenšená prodleva turbodmychadla. Systém Variable Boost Management umí každému stupni převodového ústrojí dodávat jinou porci točivého momentu, což má ve výsledku vliv na lepší akceleraci a nižší spotřebu paliva.

Upravený motor, lepší jízdní vlastnosti

Samotný motor má výkon 441 kW, což je o 29 kW více než v případě modelu California T. Maximální točivý moment je 760 Nm. Z klidu na 100 km/h se italský otevřený model dostane za 3,5 sekundy a pokračovat podle automobilky může až za hranici 320 km/h. Spotřeba, o níž již byla řeč, je v průměru 10,5 l/100 km. To je stejná hodnota jako u předchozího modelu, a to navzdory použití šasi z lehčích a zároveň tužších materiálů.

Z toho na druhou stranu mohou dobře profitovat jízdní vlastnosti, kterým pomáhají i další prvky. Konkrétně například třetí generace elektronického zadního diferenciálu, který zlepšuje ovladatelnost na limitech vozu. Portofino má také elektronický posilovač řízení nebo magnetoreologické tlumiče. Ty zlepšují nejen jízdní vlastnosti, ale také komfort.

Vnější vzhled 4586 mm dlouhého a 1938 mm širokého vozu je výrazně ovlivněn současným stylem dalších automobilů Ferrari. To je poznat nejen na zahnutých předních LED světlometech, ale také velké masce chladiče nebo kruhových koncových svítilnách. Výrazné prohýbání v boční části karosérie, decentní křidélka, odtoková hrana kufru, difuzor nebo nasávací otvory pomáhají pro změnu aerodynamice.

Uvnitř je i základní model se vzpínajícím se koníkem luxusní. Nabízí tak třeba multimediální systém s 10,2palcovou dotykovou obrazovkou či přepracovanou automatickou klimatizaci pro jízdu s nataženou i staženou střechou. Jak rychle a do jaké rychlosti oba úkony elektromotory provedou automobilka nezveřejnila, střecha byla ale měla být lehčí než doposud. Jisté naopak je, že vůz dostane elektricky nastavitelná přední sedadla v osmnácti směrech a vzadu více místa pro nohy.

Premiéra nového Portofina se uskuteční na nadcházejícím frankfurtském autosalonu, cenu zatím výrobce nestanovil. A proč dostalo nové auto jméno podle malého italského města? "Portofino se v průběhu let stalo synonymem pro eleganci, sportovnost a luxus," vysvětluje Ferrari tento výběr. Ke jménu ladí i červená barva vozu na fotografiích, která se jmenuje Rosso Portofino.