Vozy Audi a Volvo budou mít jako první ve svých palubních systémech Android. Google se s automobilkami dohodl na spolupráci, bližší detaily zřejmě oznámí ve středu v rámci své vývojářské konference I/O.

Dosud Android fungoval pouze v chytrých telefonech. Software pro automobily bude schopen ovládat polohu sedadel nebo teplotu v autě. Kromě toho řidičům nabídne Google Maps nebo hudbu z aplikace Spotify. Dotazy jim zodpoví hlasový Google Assistant.

V Androidu naopak nebudou aplikace, které by mohly řidiče vyrušovat a ohrozit tak jejich bezpečnost – například YouTube. Kdy vyjedou první auta s operačním systémem Android na silnice, zatím společnost nechtěla komentovat.

Google na konferenci představí svůj operační systém ve vozech Audi Q8 a Volvo V90. Patrick Brady, který má vývoj Androidu na starosti, věří, že operačním systémem brzy vybaví všechny vozy obou automobilek. Zároveň doufá, že další výrobci aut se brzy přidají. Nedávno například Google představil koncept softwaru pro vozy Chrysler. 

Google chce operační sytém do aut dostat již delší dobu. V roce 2014 představila technologická společnost systém Android Auto, který lidem umožnil propojit jejich smartphony s palubním systémem. Android Auto nyní funguje zhruba ve 300 modelech vozů.

Podobnou cestou jako Google se vydaly i další technologické firmy. BlackBerry dodává podobný systém jako Android Auto do 50 milionů vozů, včetně Fordu nebo Mercedesu. Samsung zase utratil osm miliard dolarů za akvizici společnosti Harman International, která je předním světovým dodavatelem softwarů do aut.

Apple vyvinul produkt CarPlay, který dokáže spolupracovat s hlasovým asistentem Siri a řidič tak může za jízdy posílat textové zprávy nebo ovládat navigaci. Výrobce iPhonů zároveň pracuje na operačním systému, který by ovládal jejich vlastní samořiditelná auta.