Francouzská automobilka PSA Group, druhá největší v Evropě, v pondělí ráno oznámila, že od amerického koncernu General Motors koupí jeho ztrátovou německou dceřinou firmu Opel za 2,2 miliardy eur (asi 59,5 miliardy korun). Američané v ní získali většinový podíl v roce 1929, kdy byl Opel největším výrobcem aut v tehdejším Německu. Dva roky poté ji zcela ovládli.

Původně se čekalo, že cena Opelu bude jen v rozmezí 1,6-1,8 miliardy eur. Plán postupného převzetí je podle listu Handelsblatt rozepsán na několika stech stránkách.

Francouzi mimo jiné slibují, že přebírají závazek General Motors zachovat pracovní místa v německých továrnách do konce roku 2018 a  investiční program pro Německo rozvržený do konce roku 2020.  

Šéf PSA Carlos Tavares prohlašuje, že spojením, které ještě musí schválit úřady na ochranu hospodářské soutěže, se na automobilové mapě objeví "nový šampion" podílející se na trhu EU s novými osobními auty více než 16 procenty. Bude tak dvojkou za prvním Volkswagenem.

Odborníci jsou však skeptičtí. Předpovídají, že spojená firma PSA/Opel bude během dvou tří let hodně propouštět. Obě automobilky mají nadbytek kapacit a jejich výrobní program se výrazně překrývá. Obě firmy podnikají v takzvaném masovém segmentu, pro který jsou příznačné nízké ziskové marže.

PSA Group loni prodala 3,15 milionu aut, Opel, vyrábějící svá auta v Británii pod značkou Vauxhall, 1,16 milionu.