Všechna nová BMW budou od příštího roku sbírat data pro autonomní řízení. Německá automobilka se kvůli tomu spojila s izraelskou společností Mobileye. Ta bude do nově vyvinutých modelů z Mnichova montovat technologii nazvanou Road Experience Management. Pikantní na celém spojení je, že Mobileye stojí i u systému Autopilot americké Tesly.

Obě společnosti se rozešly v červenci loňského roku, důvodem byly podle agentury Reuters neshody v oblasti bezpečnosti celého systému. Mobileye tak nyní navazuje spolupráci s BMW, což pro Teslu není příliš dobrá zpráva. Mnichovská automobilka totiž plánuje ve druhé polovině letošního roku uvést do provozu 40 prototypů, které budou testovat autonomní řízení, na která konkurenční Tesla hodně sází. Na vývoji experimentálních vozidel spolupracuje BMW s Intelem a právě jeruzalémskou společností Mobileye.

Samořiditelné BMW v roce 2021

Od příštího roku budou všechna nová BMW s bezpečnostními asistenty, fungujícími na bázi kamery, vybavena izraelskou technologií Road Experience Management. Ta bude od řidičů anonymně sbírat reálná data o dopravní infrastruktuře, která následně Mobileye využije při vývoji příští generace autonomního řízení. Maximálně přesné mapy jsou naprosto zásadní pro to, aby samořiditelná auta byla bezpečná.

BMW si od spolupráce s Izraelci slibuje ještě jednu věc. Podle člena nejvyššího vedení mnichovské automobilky Klause Fröhlicha, který je zároveň zodpovědný za vývoj, se BMW díky tomu přiblíží k výrobě samořiditelného auta. To chce uvést na trh v roce 2021.

Podle dohody může izraelská Mobileye využít data z automobilů BMW i pro sebe. Hodlá je zkombinovat s údaji od dalších výrobců a vytvořit obrovské centrum velmi podrobných dat o dopravní síti.

Ze spolupráce BMW a Mobileye má profitovat i výrobce navigačních systémů Here, kterého BMW spolu s Audi a Mercedesem v srpnu 2015 koupilo v přepočtu za 75,6 miliardy korun od finské Nokie. Here dostane anonymně získaná data, aby mohl dále vylepšovat své navigační systémy s informacemi v reálném čase.

Pro Mobileye je to druhé úspěšné spojení s velkou světovou automobilkou v průběhu posledních několika týdnů. Začátkem února navázala izraelská společnost spolupráci s koncernem Volkswagen, opět za účelem dalšího zdokonalování autonomního řízení.