Polovina firem na celém světě plánuje letos zvyšovat počty zaměstnanců, pětina je hodlá snižovat. Nejvíce nabírat chtějí správci aktiv a zdravotnické a farmaceutické společnosti. Ukázal to průzkum poradenské společnosti PwC mezi více 1300 generálními řediteli z téměř 80 zemí světa.

Mezi českými firmami letos plánuje nabírat 55 procent, loni jich bylo 44 procent. Naopak 18 procent českých firem chce stavy zaměstnanců snižovat, loni jich bylo 28 procent.

"Najít správné lidi bude letos jedním z nejtěžších úkolů pro šéfy firem. Většina z nich zároveň přiznala, že hledá zaměstnance se širší škálou dovedností než v minulosti," uvedl odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR Daniel Soukup. 

Na 78 procent generálních ředitelů firem uvedlo, že při hledání zaměstnanců vždy využívají více kanálů včetně on-line platforem a sociálních sítí. Celkem 71 procent firem hledá na mnoha rozdílných geografických trzích, průmyslových odvětvích a demografických skupinách.

"Trh práce se globalizuje. V roce 2020 bude více než polovina absolventů vstupujících na trh práce z rozvíjejících se ekonomik. Firmy již nyní loví nejlepší odborníky i absolventy po celém světě, včetně ČR. Proto se výrazně neliší poptávka českých firem od globálních dat. Ne náhodou tak například největší mzdový růst očekáváme letos v Česku u firem z finančního sektoru, farmacie a vybraných průmyslových odvětví," upozornil Soukup.

Stejně jako se Češi častěji snaží uplatnit na globalizovaném mezinárodním trhu práce, pozoruje PwC zvýšený zájem cizinců o práci v Česku. Občané EU mají vstup na český trh práce poměrně snadný, čeští zaměstnavatelé však mají zájem zejména o IT specialisty, techniky a strojní inženýry z mimoevropských zemí. 

"V poslední době nejčastěji vyřizujeme zaměstnanecké karty odborníkům z Indie, Ruska, Číny nebo z USA. U našich klientů registrujeme nezřídka zájem i o pracovníky ze zemí Balkánu či z Blízkého východu," dodala Jana Zelová, manažerka PwC ČR, která radí českým firmám s vyřizováním víz a pracovních povolení.